Zajímavosti

14.06.2016Klienti druhého důchodového pilíře se musí rozhodnout, kam s penězi
Od počátku letošního roku už lidé na důchod v tzv. II. pilíři spořit nemohou. Byl zrušen a peníze v něm naspořené dostanou klienti zpátky. Penzijní společnosti měly povinnost na to klienty upozornit a každému z nich do konce března poslat dopis s uvedenými variantami, které mohou pro výplatu úspor využít.

05.06.2016Schváleno: hypotéka půjde splatit bez sankcí, úvěry nebudou pro každého
Měsíc před každoročním výročím uzavření smlouvy budou moci lidé zdarma splatit podle schváleného návrhu Václava Votavy (ČSSD) až čtvrtinu hypotéky, původní předloha předpokládala pětinu. Za to si nyní banky účtují často vysoké poplatky. Banky také budou muset už v reklamě říct, kolik bude hypotéka skutečně stát a tuto informaci budou muset písemně potvrdit ještě před podpisem smlouvy.

31.05.2016Finanční poradna: Na co si dát pozor u hypoték
Hypotéky, stejně jako jiné produkty na finančním trhu, mohou obsahovat skryté záludnosti, které běžný spotřebitel nemusí snadno odhalit. Staví ho přitom do nevýhodné situace a způsobují mu časové, administrativní i finanční problémy.

23.05.2016Máte živnost a kšefty zrovna nejdou? Poradíme vám, jak situaci řešit
Pokud nechcete své podnikání úplně odpískat, ale víte, že v příštích několika měsících si nevyděláte, můžete podnikání přerušit. Přerušení podnikání musíte oznámit příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu a zdravotní pojišťovně, u které jste registrováni. Datum, kdy přerušíte podnikání, si určíte sami.

23.05.2016Rady: kdy je lepší hypotéka a kdy úvěr ze stavebního spoření
Zda zvolit raději hypotéku, nebo úvěr ze stavebního spoření závisí na více aspektech. Při rozhodování byste se měli odrazit od skutečnosti, zda budete muset ručit nemovitostí, nebo ne a také od svého finančního portfolia. Konkrétně od toho, zda máte stavební spoření a kolik už jste nastřádali.

18.05.2016Padl nový rekord. Banky dál zlevňují hypotéky
Úrokové sazby však stále lámou rekordy. Sice to asi nevydrží věčně, ale ještě nějakou dobu se zájemci o hypoteční úvěr budou moci těšit z levných hypoték. Pokud si klient bere 85procentní hypotéku a má dostatečnou bonitu, měl by bez problémů dostat úrokovou sazbu kolem 1,9 procenta. A to by mělo ještě pár měsíců vydržet.

05.05.2016Lidé s příjmy do 34 tisíc s třemi dětmi nebudou platit daně, chystá vláda
Ministerstvo s třetím kolem zvýšení slevy tentokrát spěchá, aby to nedopadlo jako loni. Slevu na dítě totiž vláda zvýšila i pro rok 2016, jenže poslanci změnu nestihli schválit před 1. lednem. Rodičům to však vadit nemusí - o vyšší slevu nepřijdou, zaměstnavatel jim ji z daní odečte zpětně v následujících měsících, živnostníci pak v daňovém přiznání příští rok na jaře.

30.04.2016Důchody příští rok vzrostou o 200 korun, dohodla koalice
Důchody se podle zákona zvedají vždy v lednu a vždy o třetinu růstu reálných mezd plus o inflaci. Podle dosavadního vývoje těchto čísel to odpovídá růstu o 1,6 procenta, což je 180 korun.

28.04.2016Šest záludností, na které si dát pozor, když řešíte hypotéku
Ceny nemovitostí, především bytů, rostou. Nahoru je ženou stále ještě levné a dostupné hypotéky, jejichž sazby se pohybují na rekordně nízkých úrovních. Pokud zvažujete koupi bytu či domu, výběr vhodné hypotéky byste rozhodně neměli uspěchat. Narazit přitom můžete na několik záludností.

27.04.2016Ženy pečující o děti chtějí pracovat, zkrácených úvazků je ale málo
Do problémů se matky, a zejména samoživitelky, dostávají, když jim skončí rodičovská, ale jejich tříleté nebo čtyřleté dítě nevezmou do školky. Novela školského zákona, která má začít platit letos v září, ale počítá s tím, že děti mají mít zajištěn nárok na předškolní vzdělávání.

24.04.2016Hypotéky mají rekordní úroky, průměrné sazby klesly pod dvě procenta
Lidé si stále půjčují hodně peněz. Průměrná výše hypotéky se v březnu zase přehoupla přes 1,9 milionu korun. Bezkonkurenčně nejvyšší půjčky však byly zaznamenány v lednu, kdy průměrná hypotéka překročila částku 2,1 milionu korun.

05.04.2016Dlužníkům se uleví, poslanci chtějí určit strop pro penále
Ze spotřebitelských úvěrů by navíc měly do budoucna zmizet rozhodčí doložky. Tedy možnost řešit porušování smlouvy, obvykle nesplácení dluhu, u rozhodce. O těchto sporech by u nově poskytnutých půjček rozhodovaly výhradně soudy.

31.03.2016Úspěšné podnikání: šest kroků, jak nechytat ryby v prázdném rybníce
Pokud si nevedete a neřídíte finance v podnikání, jen těžko můžete být ziskový. Je to, jako byste se snažili chytat ryby v prázdném rybníce a nevěděli o tom. Proto při svém podnikání nezapomínejte na šestero základních bodů, které dovedou vaši práci k úspěchu.

30.03.2016Banky umožňují předčasné splacení hypotéky. Někdy to vyjde pěkně draho
První, kdo umožnil splácet kdykoli a bez poplatků, byla Air Bank. Její politika je velmi vstřícná, lze nastavovat výši splátek, vkládat mimořádně peníze a není třeba ani nijak složitě žádat.

26.03.2016Stát nabízí novou půjčku pro mladé na bydlení. Většině se nevyplatí
Úvěrem lze financovat koupi bytu nebo převod družstevního podílu v bytovém družstvu. Dále koupi rodinného domu nebo výstavbu či dostavbu domu. Úvěr je třeba splácet v měsíčních splátkách jistiny a úroku. Nejdéle ovšem 15 let, pokud fond nedovolí splácení přerušit. Cílem státu je pomoci mladým rodinám získat snáze peníze pro vlastní bydlení.

23.03.2016Daně 2015: Využijte zdarma rady expertů, jak zdanit příjmy
Zaměstnanci si mohou přivydělat 6 000 korun za rok (podnikáním, pronájmem...) a přitom nemusí podávat daňové přiznání, daně za ně zpracuje zaměstnavatel. Daně není nutno řešit ani v případě, že si člověk přivydělal 30 000 korun, ale to pouze v případě, že jde o takzvaný příležitostný příjem.

06.03.2016Rodinám zůstane více peněz, poslanci zvýšili daňové zvýhodnění dětí
I když návrh zvyšující daňové zvýhodnění rodin s více dětmi začne platit až v průběhu letošního roku, budou moci rodiny uplatnit vyšší slevu za celý rok 2016. Vládní koalice se na takovém řešení dohodla, protože nestihla zákon přijmout tak, aby platil od začátku roku 2016.

02.03.2016Vrácení daně z hypotéky aneb kdy sniľuje hypotéka daň z příjmu?
Odpočet úroků z hypotečního úvěru sniľuje při splnění zákonných podmínek daňovou povinnost. Zaměstnancům vzniká nárok na daňovou vratku.

29.02.2016Přichází revoluce ve výpočtu dovolené. Bude se přepočítávat na hodiny
Ministryně Michaela Marksová (ČSSD) chce návrh předložit vládě do konce dubna. Zda bude platit od dubna 2017, jak plánuje, zatím není jisté, ač vychází ze zásad dohodnutých tripartitou.

27.02.2016Rodičovský příspěvek 220 tisíc vyberete do půl roku, navrhuje ministerstvo
Dobrá zpráva pro rodiče s vysokými příjmy a zároveň pro ty s nejnižšími. Rodičovský příspěvek budou moci čerpat rychleji a ve vyšší částce. A také budou moci dát nejmenší děti do školky na delší dobu než dnes - padá omezení 46 hodin měsíčně.

27.02.2016V přiznání nezapomeňte na příjmy z pronájmu či prodeje akcií
Zákon o daních z příjmů umožňuje podnikatelům, kteří investují do výzkumu a vývoje, uplatnit zvláštní odčitatelnou položku, kterou ve skutečnosti dochází k uplatnění příslušných nákladů do základu daně dvakrát a tím i k dosažení daňové úspory.

16.02.2016ODS uspěla. Rodiče budou moci využít peníze ze stavebního spoření dětí
Soud nebude rozhodovat v případě, že skončila zákonná šestiletá doba spoření. Při předčasném ukončení smlouvy propadají státu zpět jeho příspěvky. Verdikt soudu se zároveň bude vyžadovat v případech, pokud s ukončením smlouvy dítěte nebudou souhlasit všichni jeho zákonní zástupci.

06.02.2016Dnešní levné hypotéky mohou za pár let podražit i o několik tisíc
Kdo si vzal před pěti lety hypotéku na byt a loni nebo letos mu skončila fixace, má důvod k radosti. Díky levným úrokovým sazbám, které se pohybují okolo dvou procent, mu měsíční splátka zlevnila klidně o několik tisíc korun. Vzhledem k dlouhodobě sestupné tendenci dvacetileté historie českých hypoték a jejich úrokových sazeb podobnou radost pocítila velká většina dosavadních „hypotékařů“.

27.01.2016Babiš chystá zrušení daňového bonusu na dítě
Daňový bonus bývá někdy mylně zaměňován za daňovou slevu, která se v principu měnit nemá. Ve Sněmovně naopak čeká na schválení novela zákona, která daňovou slevu pro rodiny s více dětmi opět zvyšuje.

27.01.2016Jak zajistit rychlou výplatu úspor pozůstalým
Obmyšlená osoba pro případ smrti se stanovuje u životního pojištění a penzijních produktů (u penzijního připojištění je přesný termín „oprávněná osoba“, u doplňkového penzijního spoření „určená osoba“). Člověk, který má životní pojistku nebo si spoří na penzi, může jako obmyšlenou osobu do smlouvy s pojišťovnou nebo penzijní společností uvést kohokoliv podle svého uvážení. Uvedený člověk se pak může dostat k jím naspořeným penězům rychle, zpravidla do několika dnů po předložení úmrtního listu.

17.01.2016Nejvýhodnější stravenka pro firmy i zaměstnance má hodnotu 105 korun
Stravenka je dobrovolným příspěvkem zaměstnavatele, tedy benefitem, na který si po dohodě přispívá i zaměstnanec. Zákoník práce sice ukládá zaměstnavateli povinnost umožnit zaměstnancům ve všech směnách stravování, ale neukládá povinnost ho hradit. Používání stravenek i stravenkové karty se řídí zákoníkem práce a zákonem o daních z příjmů.

05.01.2016Finanční novinky v roce 2016: Vyšší minimální mzda i slevy na děti
Mírně si letos přilepší také důchodci. Lednová valorizace důchodů je sice kvůli nízké inflaci a stagnaci mezd velmi nízká, v průměru činí jen 40 korun měsíčně. Avšak parlament schválil vládě návrh, že všichni důchodci a důchodkyně dostanou v únoru ke svým penzím mimořádný jednorázový příspěvek 1200 korun.

03.01.2016Od ledna začíná kontrolní hlášení DPH a elektronická komunikace
Firmy budou muset podávat kontrolní hlášení každý měsíc. První hlášení tak budou muset podat do 25. února 2016. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Čtvrtletní plátci DPH tak první kontrolní hlášení musí podat do 25. dubna 2016.

29.12.2015Penzijní spoření se od ledna 2016 změní, přináší podstatné novinky
Asi nejvýraznější změnou je možnost vybrat si naspořené prostředky už v 60 letech. Je to vlastně návrat ke starému „penzijku“, jak ho lidé znali do roku 2012. Pro doplňkové penzijní spoření totiž od roku 2013 platilo, že se lidé mohli ke svým penězům dostat až ve chvíli, kdy získali nárok na výplatu státního důchodu.

27.12.2015Poplatek za platbu kartou v obchodě se radikálně snížil. Vyděláte na tom?
EU přistoupila k regulaci výše poplatků především kvůli snížení nákladů obchodníků. Slibuje si od ní i větší rozšíření obchodních míst, která budou platby kartou přijímat. Nižší poplatky by měly motivovat hlavně menší obchodníky k zavedení bezhotovostního placení.

25.12.2015Podnikám a půjdu na mateřskou. Mám nárok na podporu?
Přerušovat živnostenský list se vyplatí pouze v případě, když žena plánuje zůstat s dítětem na delší dobu doma. Každý úplný měsíc, kdy žena pobírá schválenou podporu v mateřství (a posléze rodičovské příspěvky), za ni platí sociální i zdravotní pojištění stát.

23.12.2015Minimální mzda od ledna vzroste o 700 korun. Co vše to ovlivní
Částka 9 900 korun je mzda před zdaněním a jinými odpočty. Výše čisté mzdy mimo jiné závisí na množství uplatněných daňových slev. Kupříkladu zaměstnanec uplatňující daňové zvýhodnění na děti má při stejné hrubé mzdě vyšší čistou mzdu než jeho bezdětný kolega.

05.12.2015Penzijní spoření čekají změny. Vyplatí se i po plánovaných úpravách?
Na tisícikorunu měsíčně je každopádně doplňkové penzijní spoření ideální nástroj. Častá námitka sice je, že si na peníze sáhnete až za dlouho. Od nového roku bude platit fixní hranice 60 let věku, tedy dřív nebude možné peníze vybrat.

30.11.2015Dědictví, dary i výhry. Od příštího roku se bude přiznávat i nezdaněný majetek
Stát si od toho slibuje, že tak získá nástroj, jak lidem prokázat nezdaněné příjmy, které vyplují na povrch například v různých kauzách při policejním vyšetřování. Kromě dědictví se budou nejčastější hlášení týkat případů, kdy bohatí rodiče darují vysokou částku svým dětem a nenapadne je podávat oznámení.

24.11.2015Pět otázek, na které se při pohovoru špatně odpovídá. Jak je zvládnout?
Jednou z otázek je vždy otázka na výši mzdy. Zjistěte si na internetu, v jakých částkách se odměny za pozici pohybují. V odpovědi pak uveďte minimální a optimální představu o hrubé mzdě. Předem se také zeptejte (pokud o tom nehovoří sám personalista) na formu benefitů a dalších motivačních nástrojů, které firma nabízí. Ty totiž výsledný příjem mohou výrazně ovlivnit.

24.11.2015Firmy zavádějí internetový dohled. Za poznámku na síti hrozí vyhazov
Sociální sítě jsou z pohledu firem skvělý propagační nástroj. Inzerují tam výrobky a služby a také na nich budují značku. To jim ovšem zaměstnanci občas komplikují neuváženou publikací názorů či zveřejněním citlivých informací. Proto přibývá firem, které sepisují Social Media Policy.

14.11.2015Práce přesčas: na co máte nárok
Za práci přesčas mají zaměstnanci nárok na odměnu. Ta se skládá z dosažené mzdy a příplatku nejméně ve výši 25 procent průměrného výdělku. To platí v případě, že se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.

04.11.2015Šetříte v bytě teplem? Od ledna si připlatíte za to, co sami neprotopíte
Dosud platné limity 40 procent nahoru i dolů jako největší možná odchylka od průměrných nákladů celého domu, které platí dnes (a budou použity i pro rozúčtování roku 2015), se změní tak, že nejnižší účtované náklady by měly být nejméně ve výši 80 procent průměru domu na metr čtvereční a nejvyšší by mohly dosáhnout dvojnásobku průměru.

30.10.2015V Česku je téměř tisíc předdůchodců. Někteří zájemci však nemají šanci
Předdůchod není pro každého. Není řešením pro ty, kdo mají nízké příjmy a vytvoření potřebných úspor je pro ně nedosažitelné. Není dobrou volbou ani v případě, kdy by si předdůchodce vyčerpal před dosažením důchodového věku veškeré své úspory.

30.10.2015Zastavení nemovitosti kvůli rentě je rizikové
S reverzní hypotékou se na český trh snažila v roce 2008 vstoupit maďarská společnost Hild, která nabízela odkup nemovitosti výměnou za doživotní rentu, zároveň měl majitel právo v ní žít až do své smrti. Narazila však na mnohé, především legislativní překážky, a povolení k podnikání nezískala.

27.10.2015Šest situací, které vám mohou zkomplikovat splácení hypotéky
Při sjednávání hypotečního úvěru jste museli nemovitost nechat pojistit a pojistku vinkulovat ve prospěch banky. V praxi to znamená, že když dům úplně shoří, pojišťovna zaplatí bance, ta si vezme peníze, které jí ještě dlužíte, a zbytek dá vám. Co když však pojistná událost není „totální“?

25.10.2015Druhý důchodový pilíř končí, potvrdila Sněmovna. Opozice nic nezmohla
Důchodové fondy by měly být podle návrhu zrušeny k červenci příštího roku a vstoupit do likvidace. Likvidace by měla být ukončena převedením peněz a zánikem fondů nejpozději začátkem ledna 2017. Peníze si budou moci lidé nechat převést na účet, poslat poštovní poukázkou nebo převést jako příspěvek do dobrovolného třetího pilíře.

12.10.2015Nečasova penzijní reforma skončí. A kde je vaše, ptala se vlády opozice
Druhý důchodový pilíř vycházel z toho, že lidé mohli tři procenta sociálních odvodů poslat místo státu do penzijních fondů, když si k těmto penězům přidají dvě procenta ze svého. Vládní návrh o zrušení druhého důchodového pilíře projednávají poslanci v pátek v takzvaném druhém čtení, kdy mohou vznášet pozměňovací návrhy. čeká je ještě jedno, konečné hlasování, o škrtnutí Nečasovy penzijní reformy.

30.09.2015Dluhopisy nabízí pevný výnos i devět procent. Jak se nespálit
Na rizikových dluhopisech není v principu nic špatného: umožňují financovat rozvoj i firmám, které u banky nebo u konzervativnějších investorů nepochodí. Opatrnost je však na místě. Pokud někdo nabízí úrok například 7 procent, nedělá to z čirého lidumilství. Banka by mu půjčila zřejmě dráž, pokud vůbec, kdežto drobní investoři se o dluhopisy ještě poperou. Mají totiž mnohem menší možnost posoudit, jestli nabízený úrok odpovídá riziku

30.09.2015V Česku roste mzda a s ní i počet spokojených zaměstnanců
Výše nabízené mzdy hraje hlavní roli při výběru nového zaměstnavatele pro devět z deseti českých zaměstnanců. Více než polovina se rozhoduje podle toho, v jaké vzdálenosti je pracoviště od jejich bydliště.

29.09.2015Banky budou muset detailněji informovat o pojištění vkladů
Podle současného zákona jsou pojištěny vklady občanů i firem, s výjimkou mezibankovních vkladů bank a dalších finančních institucí. Pojištění se nevztahuje například na důchodové spoření nebo životní pojištění. Pojištění zahrnuje vklady u bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen. Vklady jsou pojištěné v celém rozsahu, nejvýše však do 100 tisíc eur, tedy asi 2,7 miliónu korun.

29.09.2015Rodina se dvěma a více dětmi si polepší, zvýší se slevy na dani
Aby vláda návrh prosadila, aby platil již od ledna příštího roku, bude potřebovat, aby ho nezablokovala opozice. Zákon totiž musí být ve Sněmovně schválen za jeden den, v režimu jediného čtení, aby ho včas stihli projednat poslanci, senátoři a podepsal ho i prezident Miloš Zeman.

28.09.2015Když vás napálí e-shop, díky chargebacku máte šanci na vrácení peněz
Hlavní výhodou pro spotřebitele je, že v případě, že prokáže chybu na straně obchodníka, jeho banka ho v jednání s obchodníkem zastoupí a finanční prostředky mu zajistí zpět na jeho účet. Služba není zahrnuta v české legislativě, pravidla vychází vždy z podmínek stanovených bankou ve spolupráci s poskytovateli platebních karet VISA a Mastercard.

13.08.2015Při pohovoru zapůsobte na recepční a nefilozofujte o životě
Pohovor je příležitost ukázat se v lepším světle. První kolo pohovorů probíhá většinou s personalistou společnosti, nebo s konzultantem personální agentury. Buďte asertivní a mluvte spíše obecně.

07.08.2015Je osobní bankrot dobrým řešením? Jak pro koho
Lákadlo půjčit si finanční prostředky a vyřešit tak horší finanční situaci, je pro některé lidi velké. Často si řádně nepromyslí následky tohoto kroku a posléze se dostanou do problémů se splácením. Jedním z možných řešení je takzvaný osobní bankrot, který ovšem není východiskem pro každého.

04.08.2015Minimální mzda může narůst od ledna o sedm set korun, rozhodne vláda
Minimální mzdu pobírají 2,3 procenta zaměstnanců v Česku. Čistý nejnižší výdělek činí 8188 korun. Podle ministerstva práce je tak o 1713 korun nižší než hranice příjmové chudoby a až o 2845 korun nižší než suma životního minima a stanovených částek pro dávky na bydlení.

31.07.2015Daně z letních brigád mohou studenti získat zpět
Daňové přiznání musí podávat pouze studenti, kteří pracovali současně pro více zaměstnavatelů nezávisle na výši výdělku. Většině zato vyjde přeplatek na dani, který získají od finančního úřadu zpět.

30.07.2015Hypotéky přestaly po téměř půldruhém roce zlevňovat
Z velkých bank už v červnu mírně zvýšily úrokové sazby Hypoteční a Komerční banka. Česká spořitelna se k tomu podle vlastních vyjádření zřejmě chystá po létě. Ostatní banky zdražování zatím neplánují. Záleží podle nich na vývoji hypotečního trhu a rozhodnutí konkurence.

23.07.2015Stát zaplatil mzdy už tisícům mladých bez praxe. Účinnost změřit neumí
Celý projekt měl pomoci řešit zacyklený problém, kdy firmy chtějí po absolventech praxi, ale ti ji často nemají kde získat, protože je bez ní do zaměstnání nepřijmou. V momentě, kdy to zaměstnavatele žádné (nebo téměř žádné) přímé mzdové náklady nestojí, jsou k najímání mladých ochotnější. Konkrétně nabídli od začátku projektu dohromady téměř 15 tisíc pracovních míst.

20.07.2015Ministryně práce vládě navrhne zvýšení minimální mzdy o 700 korun
O sumě, která se nakonec přidá, rozhodne vláda. Marksová už dříve řekla, že se "rozhodnutí vlády bude pohybovat v mantinelech mezi 500 a tisíci korunami", které navrhli odboráři a podnikatelé. Minimální mzda se zvýšila naposledy letos v lednu také o 700 korun na 9200 korun.

06.07.2015Konec zdanění superhrubé mzdy se odkládá. Příští rok ještě vydrží
Nyní lidé odvádějí daň 15 procent ze superhrubé mzdy, do níž je zahrnuto i pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem. Lidé s příjmem nad zhruba 1,2 milionu ročně kromě toho odvádějí sedmiprocentní solidární přirážku k dani z příjmů, což prosadila také bývalá vláda Petra Nečase.

30.06.2015Babiš svou reformu penzí vzdal. Expert radil, ať zruší podporu spoření
Zatímco o rovném důchodu ve výši třicet procent průměrné mzdy (tedy nyní okolo osmi tisíc korun) a druhé složce penze vyplácené ze sociálního pojištění sníženého z 28 na 17 procent, hovořil už dříve, návrh zcela škrtnout třetí důchodový pilíř byl tak trochu bleskem z čistého nebe. Doplňkové penzijní spoření využívá více než 4,5 milionů lidí v Česku. K vložené tisícovce stát přispívá 230 korunami.

30.06.2015Česká ekonomika rostla pomaleji, přesto slušným čtyřprocentním tempem
Na výdajové straně táhla růst HDP podle ČSÚ zahraniční poptávka, ale i vyšší domácí investice a spotřeba domácností. Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly meziročně o 2,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,9 procenta.

29.06.2015Obrat u hypoték: Úrokové sazby rostou
Důvodem k růstu úrokových sazeb u dlouhodobějších fixací bylo navyšování cen zdrojů na mezibankovním trhu. Podle mluvčího KB Pavla Zúbka se dlouhodobé úrokové sazby na mezibankovním trhu za několik posledních týdnů zvýšily téměř o jeden procentní bod.

29.06.2015Příjem si můžete zvýšit o cestovních náhrady. Co je třeba splnit
Zaměstnanec si svévolně nemůže určit, zda využije vlastní soukromé auto pro služební cestu, či nikoliv. Při vyslání zaměstnance na služební cestu musí zaměstnavatel s použitím soukromého auta zaměstnance souhlasit.

15.06.2015Důchodci dostanou letos šest stovek navíc. Sobotka i Babiš souhlasí
Penze se podle zákona nyní každý rok zvyšují o inflaci a třetinu růstu průměrných mezd. To bude znamenat měsíční růst penzí v příštím roce, který je pro politické strany důležitý, protože je volební, asi o stovku měsíčně.

31.05.2015Cena hypoték dál padá, dostupnost bydlení se ale už nelepší
Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let při nově uzavřené smlouvě vyjde zhruba na 9115 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy Hypoindex hlásil sazbu 5,29 procenta, byla splátka u tohoto úvěru o 2940 korun měsíčně vyšší.

29.05.2015Jak vyzrát na největší chytáky, které na vás mohou číhat při pohovoru
Hlavně odpovídejte pravdivě a nebojte se říct na rovinu, co si opravdu myslíte a o čem sníte. Pokud si vymýšlíte a snažíte se říkat to, co si myslíte, že chce personalista slyšet, působíte neautenticky a personalista to na vás stejně pozná, zbytečně si škodíte a jste nedůvěryhodný.

25.05.2015Tisíce živnostníků dostanou v důchodu pouhou almužnu
A co by měl živnostník brát do úvahy při rozhodování, zda a o kolik korun navýšit odvod, aby penze nebyla extrémně nízká? Podle odborníků je optimální určit si měsíční vyměřovací základ přibližně mezi 11 tisíci a průměrnou mzdou, která nyní činí 27 020 korun.

19.05.2015Čím teď můžete ovlivnit svou cenu na trhu práce?
Náboráři v životopisech pátrají po holandštině, srbštině či arabštině obvykle proto, že se daná firma zaměřuje na export do určité země nebo regionu. A jsou pro ni klíčoví zaměstnanci ovládají jazyk důležitého obchodního partnera.

10.05.2015Pracujte méně, je to někdy více
Vyhoření se dnes šíří rychlostí epidemie. Proč? Protože tempo dělníka v pásové výrobě se snažíme přenést i do duševní práce. Často však není třeba dělat revoluce a měnit obor. Stačí věnovat práci méně (tedy přiměřeně) času, brát si méně (tedy přiměřeně) projektů. Možná vyděláme o něco méně a nebudeme zaměstnancem roku, ale získáme něco důležitého - dlouhodobou radost z práce.

30.04.2015Krok ke konci druhého penzijního pilíře. Poslanci ho uzavřeli
Ve druhém pilíři je kolem 85 tisíc účastníků, kterým připadala atraktivní možnost neodvádět tři procenta z povinných sociálních odvodů státu, ale do soukromého penzijního fondu s tím, že musí přidal další dvě procenta ze svého. Ze státního průběžného pilíře do druhého penzijního pilíře šlo dosud asi 1,2 miliardy korun.

29.04.2015Sedm případů, kdy nebudete za rok 2015 platit daň z příjmu
Daň z příjmu neplatí občané, kteří jsou např. nezaměstnaní a pobírají pouze podporu v nezaměstnanosti nebo sociální dávky. Během roku 2015 je však možné dosáhnout desetitisícových příjmů a přitom neplatit daň z příjmu fyzických osob. Podívejme se na sedm vybraných případů.

22.04.2015Elektronické stravenky letos spustí i největší firma v oboru
Zavedení e-stravenek, které už provozuje v některých jiných státech, dnes oznámila i společnost Edenred nabízející značku Ticket Restaurant. Bezkontaktní e-stravenky v Česku spustí v červnu - nejdříve v Brně, poté i v dalších městech. Platit s nimi půjde u standardních terminálů sítě MasterCard.

19.04.2015Plaťte vyšší zálohy, vyhnete se dávkám, vyzvala živnostníky ministryně
Důchodový systém je v České republice dlouhodobě kritizován, o jeho změnu se pokouší už několikátá vláda v řadě. Předchozí kabinet premiéra Petra Nečase například zavedl takzvaný druhý pilíř, který umožnil část plateb na sociální pojištění vyvést výměnou za vyšší platby pojištěnců na soukromé fondy.

07.04.2015Osobní bankrot nejvíc ohrožuje mladé lidi a svobodné matky
Téměř devět lidí z deseti zastává názor, že je v současné době snadné dostat se kvůli půjčkám do dluhové pasti, přesto jejich počet v Česku stále stoupá. Mnoho lidí často svou situaci, kdy nejsou schopni půjčky splácet, řeší tím, že si půjčují peníze na to, aby splatili předchozí dluh.

30.03.2015Složili jste v práci zkoušku z angličtiny? Náklady si odečtěte z daní
Základ daně lze snížit o úhradu za zkoušky k ověřování výsledků dalšího vzdělávání do 10 tisíc korun. Nárok není automatický, musíte prokázat, že znalost jazyka je podmínkou k výkonu vaší práce a školské zařízení splňuje podmínky zákona 179/2006 Sb.

25.03.2015Propást daně a další povinnosti je drahé, hrozí sankce až 300 tisíc
Za nepodání daňového přiznání v zákonném termínu uděluje finanční úřad pokuty. Ale jestliže své daňové přiznání doručíte na finanční úřad o pět pracovních dnů později, žádný postih vám ještě nehrozí. Je-li přiznání doručeno později, činí pokuta 0,05 procenta ze stanovené daně za každý den prodlení.

16.03.2015Hypotéky jsou stále výhodnější, ale při výběru buďte opatrní
Pokud jde o dobu fixace, doporučujeme nyní spíše delší než kratší, vzhledem k nízkým úrokovým sazbám. Ideálně na dobu pěti let. Naopak kratší fixace jsou vhodné pro ty, kteří se v daném produktu vyznají, jsou ochotni hypotéku refinancovat a nevadí jim změny ve výši splátek.

12.03.2015Eseróčko levně a rychle. Od října vyjde na tři tisíce a bude do tří dnů
Zakládat společnost s ručením omezeným byl dosud dobrý byznys pro notáře i pro firmy živící se prodejem hotových společností. Mnoha podnikatelům se nechtělo čekat dva až tři týdny, než úřady všechny informace zpracují a firma vznikne.

02.03.2015Babišův plán: přenesení daňové povinnosti i konec superhrubé mzdy
Ministr financí ve svém vystoupení na sněmu také řekl, že pracuje na zrušení superhrubé mzdy. To, že lidé odvádějí 15 procent ze superhrubé mzdy, do níž jsou započteny vedle hrubého platu odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, prosadila pravicová vláda a byl to nápad Miroslava Kalouska z TOP 09.

27.02.2015Statistici upřesnili HDP. Ekonomika koncem roku rostla trochu víc
Meziroční růst ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil. V prvním až třetím kvartálu se totiž růst držel nad dvěma procenty. Negativní vliv mělo podle ČSÚ předzásobení tabákovými výrobky koncem roku 2013, které se v roce 2014 neopakovalo a vedlo k výraznému snížení výběru spotřební daně.

24.02.2015Jít do penze přesně v důchodovém věku je výhodné jen pro osm procent Čechů
Ve stanoveném důchodovém věku přitom do penze v Česku chodí víc než dvě třetiny lidí. Pokud zvolí předčasný důchod tak proto, že dlouhodobě nemohou najít práci. Dřív jde do penze 30 procent lidí, jen minimum volí opačnou variantu, tedy pracovat déle.

16.02.2015Paradox třetího pilíře. Na penzi nejvíce spoří důchodci, nejméně mladí
Na zajištění v důchodu to nestačí, ale spoléhají na státní důchod a za naspořené peníze si pořizují věci do domácnosti nebo je dávají svým potomkům. Třetí pilíř je pro ně díky štědrému státnímu příspěvku a možnosti si peníze po pěti letech vybrat, nejvýhodnější formou spoření na trhu.

11.02.2015Deset rad živnostníkům pro vyplňování daňového přiznání
Pro rodiče s malými dětmi je příznivou daňovou novinkou za rok 2014 možnost využití slevy za umístění dítěte do školky, takzvané školkovné. Pro tyto účely je v daňovém přiznání za rok 2014 zřízena nová kolonka.

03.02.2015Vybrat peníze dítěte ze stavebního spoření povolují už jen soudy
Novinka rozděluje veřejnost na dvě části. Zastánci tohoto nového opatření argumentují tím, že jde o ochranu jmění nezletilých dětí, protože někteří rodiče uzavírali stavební spoření pro své potomky jen proto, aby zhodnocené úspory včetně státního příspěvku využili podle svých představ a nikoliv pro dítě.

30.01.2015Kolik bereš, kolego? Rozdílné mzdy jsou u nás stále běžnou praxí
Vyjednávání o mzdě patří mezi takzvané měkké dovednosti (soft skills) a ženy by se měly podle odborníků více věnovat jejich nacvičování. Lze to zkoušet i doma před zrcadlem a existuje řada příruček, jak to zvládnout.

28.01.2015Sobotka chce obnovit nemocenskou v prvních třech dnech, Babiš je proti
Negativní postoj k tomuto kroku má ale ministr financí Andrej Babiš. Proti jsou i zaměstnavatelé. Odbory naopak po proplácení nemocenské od počátku stonání volají. Teď od 4. do 14. dne platí zaměstnavatel náhradu mzdy, od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění.

26.01.2015Do exekucí a dluhů se dostává stále více důchodců
U více než 40 tisíc důchodů eviduje ČSSZ exekuční titul, ale protože důchod nedosahuje takzvané zabavitelné výše, nemůže exekuční srážku zařídit. Exekuční srážky provádí Česká správa sociálního zabezpečení ze všech druhů důchodů, tedy ze starobních, invalidních a pozůstalostních a rovněž z příplatků k důchodům.

24.01.2015Bude exekuce kvůli manželovi míň bolet?
Loni se pravidla dál zpřísnila, nový občanský zákoník a související legislativa totiž zavedly možnost zabavit majetek ve společném jmění manželů i kvůli dluhům, které jednomu z partnerů vznikly před uzavřením manželství. Situace se však komplikovala.

12.01.2015Daň ze superhrubé mzdy je letos naposledy, slibuje premiér Sobotka
Nyní lidé odvádějí daň 15 procent z takzvané superhrubé mzdy, do níž je zahrnuto i pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem. Lidé s příjmem nad zhruba 1,2 milionu ročně kromě toho odvádějí sedmiprocentní solidární přirážku k dani z příjmů.

31.12.2014Poplatky u lékaře a v lékárně po sedmi letech končí. Na pohotovosti zůstanou
Poprvé po sedmi letech nebudou muset lidé od prvního ledna platit 30 korun za návštěvu lékaře a za recept v lékárně. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) splnil úkol, který dostal od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), a zrušil většinu zdravotnických poplatků, a to i přes nesouhlas ministra financí Andreje Babiše (ANO).

28.12.2014Poslanci do poslední chvíle napínali statisíce podnikatelů kvůli DPH
Zákon ale také přinese nové povinné kontrolní hlášení pro plátce DPH. Zatímco firmy ho budou státu od roku 2016 posílat státu každý měsíc, fyzické osoby platící tuto daň jednou za čtvrt roku. Poslanci totiž schválili novelu zákona o DPH, kterou jim vrátil Senát, ve verzi vstřícnější k fyzickým osobám, plátcům daně z přidané hodnoty.

19.12.2014Rok 2015: Velký přehled daňových novinek pro zaměstnance i podnikatele
Lepší daňové zvýhodnění pocítí všechny rodiny s dvěma a více dětmi. Sleva na první dítě sice zůstává stejná jako letos ve výši 1 117 korun měsíčně, ale na druhé dítě už rodič získá o 200 korun navíc, a na třetí si polepší dokonce o 300 korun. Musí však zaměstnavateli sdělit, že slevu na první, druhé, třetí nebo další dítě uplatňuje.

10.12.2014Solidární daň zaplatily desetitisíce Čechů, státu odvedli čtyři miliardy
Na daňové přirážce pro bohaté (plus sedm procent k běžné sazbě z částky nad stropem) se vybralo 4,23 miliardy korun. V průměru na jednoho tak vychází celková daň zhruba 220 tisíc korun ročně.

05.12.2014Rodiče mohou žádat o daňovou slevu za školku
Na všechny nezaopatřené děti do 26 let bude nadále možné standardně uplatnit daňové zvýhodnění. Nyní činí 1117 Kč měsíčně na každé dítě. Pro rok 2015 se však zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další dítě. Na druhé dítě o 200 Kč za měsíc a na třetí a další dítě o 300 Kč za měsíc.

02.12.2014Praktický návod: jak si udělat rodinný audit, aby vám neutíkaly peníze
Kdo si chce dát peníze do pořádku, musí si nejprve sestavit rodinný rozpočet. Na jednu stranu sepsat všechny příjmy, na druhou všechny očekávané výdaje, a to i ty, které se platí ročně (dovolená, dárky, doplatky energií) a rozpočítat je na měsíc. A počítat také s rezervou: lednička či pračka předem neohlásí, že se chystají opustit domácnost, ale když se to stane, je to poměrně citelná finanční rána.

27.11.2014Daňové slevy u životních pojistek se od ledna mění
Původním smyslem daňových úlev u životního pojištění byla podpora spoření na stáří. Je to trochu paradox, protože i samy pojišťovny zdůrazňují, že „pojištění není spoření“. Ale faktem je, že daňová úleva měla být poskytována těm, kdo si v pojistce spoří minimálně do 60 let. Nově přibude další podmínka: klient nebude moci využívat mimořádných výběrů naspořených peněz.

21.11.2014Praktické rady pro zdokonalení vašich pozic na Forexu
Chcete být úspěšným obchodníkem s měnami na trhu Forex? Pak počítejte s tím, že proti vám bude stát mnoho konkurentů. Pro dlouhodobé generování zisku se budete...

19.11.2014Pobyt s dětmi v domácnosti krátí důchod. Má to být spravedlivější
Všechny návrhy komise se odvíjejí od zavedení společného sociálního pojištění manželů. Důvodem je, že když dnes jeden z manželů vydělává a druhý zůstává doma a stará se o domácnost a o děti, tak ten druhý neodvádí důchodové pojištění a dostává nižší důchod.

13.11.2014Vláda pohřbívá Nečasovu penzijní reformu, skončí v lednu 2016
Peníze, které lidé do fondů poslali, dostanou zpět a budou se moci sami rozhodnout, jak s nimi naloží. Zda je vrátí do státního, průběžného penzijního systému, takže by jim nebyl krácen budoucí důchod od státu, nechají si je, nebo zda je převedou na státní penzijní připojištění, tedy do takzvaného třetího pilíře důchodového systému.

05.11.2014Poslanci kývli na vyšší slevy na děti, přitvrdili vůči živnostníkům
Návrh počítá s tím, že lidé si budou moci naspořené peníze nechat poslat na účet nebo poštovní poukázkou, případně je přesunou do třetího pilíře důchodového systému.

31.10.2014Příští rok si rodiny s dětmi polepší, stát jim nadělí víc peněz
Měly by být levnější pleny a dětská výživa, porodné dostane více rodin, zvýší se daňové zvýhodnění a zavede sleva za školku. Cesta k vyšším dávkám je otevřená, novelu zákona o daních již schválili senátoři, zbývá jen podpis prezidenta.

28.10.2014Hrubá mzda se od roku 1989 zvýšila reálně o 52 procent, důchody o třicet
V relaci k životní úrovni je důležitá distribuce příjmů. Tržní ekonomika s sebou přinesla zvýšení rozdílů v příjmech. Nejde však o dramatickou změnu. Jedním z ukazatelů měřících příjmovou distribuci je Gini koeficient (čím vyšší hodnota, tím větší rozdíly v příjmech). Jeho hodnota v roce 1989 dosahovala 20,4 bodu, loni 24,6 bodu.

21.10.2014Proč jsou někdy RPSN závratně vysoké? Co je dobré o tom vědět
Zjistili jsme, že většina krátkodobých úvěrů (se splatností do jednoho měsíce) má RPSN několik tisíc procent, čím kratší doba, tím vyšší úroková sazba i RPSN a nižší celkový přeplatek.

10.10.2014Penzisté vyhráli. Stát jim vrátí slevu na dani, o niž přišli za Nečase
Sleva se týká nejen pracujících důchodců (na plnou slevu 24 840 korun dosáhnou, pokud vydělávají alespoň 10 300 korun měsíčně), ale i penzistů, kteří mají penzi vyšší než 36násobek minimální mzdy (25 500 měsíčně) a ze zákona musí danit důchod.

06.10.2014Přísnější paušály zabraly, některým živnostníkům se však dál vyplatí
Nejvíce – o 14 procent – kleslo využívání paušálů u skupiny živnostníků, kteří se zabývají různým poradenstvím, vedením účetnictví, administrativní prací, úklidem či výukou jazyků.

29.09.2014Poslanci kývli na vyšší slevy na děti, přitvrdili vůči živnostníkům
Aktuálně je minimální mzda na 8 500 korunách, přičemž vláda schválila její navýšení od ledna 2015 na 9 200 korun. Vyplynulo to z dohody učiněné při nominaci Věry Jourové (ANO) na post eurokomisařky.

25.09.2014Poslanci kývli na vyšší slevy na děti, přitvrdili vůči živnostníkům
Nejvíc diskusí vyvolaly stropy na paušály. Pro část živnostníků to novinka nebude, někteří z nich se už nyní řídí pravidlem, že na vyšší než dvoumilionový roční příjem paušál neuplatní. Nově se to bude týkat i těch, kteří mohou uplatňovat paušál 60 nebo 80 procent, tedy řemeslníků či zemědělských podnikatelů.

12.09.2014Jak se správně počítají dny nemoci ve směnném provozu
V případě, že na tyto tři dny připadnou delší než osmihodinové směny, jak by to bylo ve vašem případě, stanoví zákoník práce další časový limit či podmínku, aby se předcházelo případným nespravedlivostem. Náhrada mzdy se neposkytuje při oněch třech pracovních dnech maximálně za prvních 24 neodpracovaných hodin z rozvržených směn.

05.09.2014Kdo nezaměstnává postižené, musí u nich nakupovat. Stát to však neuhlídá
Nejvýhodnější je, když místo placení invalidní daně vaše firma nakoupí zboží a služby od invalidního družstva. Jenže tím zároveň vzniká prostor pro zneužívání zákona. V tomto případě má podobu takzvané přefakturace, kterou Ministerstvo práce hodlá vymýtit.

29.08.2014Manželství versus volný svazek. „Chomout“ je finančně výhodnější
Sezdané soužití častěji volí vysokoškolsky vzdělané osoby bez ohledu na pohlaví. Naopak nejnižší podíl tohoto typu soužití je zaznamenán u osob se základním a středním vzděláním bez maturity.

25.08.2014Životní minimum se může od ledna zvýšit o 200 korun, plánuje ministryně
Podle předběžných odhadů ministerstva práce by valorizace životního minima měla státní pokladnu vyjít asi na půl miliardy korun navíc. Suma by ale zřejmě byla o pár set milionů vyšší, zavést se má totiž i porodné na druhé dítě.

15.08.2014Druhý pilíř padne. První senioři však už stihli získat své vklady
Z 84 tisíc účastníků spoření jsou necelé čtyři stovky klientů ve věku šedesát a více let, kteří již mají (nebo brzy budou mít) nárok na výplatu z takzvaného druhého důchodového pilíře.

06.08.2014Praktické rady, jak na daňovou slevu pro pracující důchodce
V případě, že má důchodce příjmy ze závislé činnosti, u zaměstnavatele podepsal Prohlášení poplatníka k dani na zdaňovací období 2014 a uplatnil základní slevu na dani, požádá do 15. února 2015 zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh za zdaňovací období 2014. Při výpočtu daně (do 31. března 2015) mu zaměstnavatel zohlední slevu za celý rok a částku za ty měsíce, kdy mu ji neuplatňoval, dostane zaměstnanec vyplacenou jako přeplatek na dani.

04.08.2014Konec Nečasovy důchodové reformy. Lidé sami určí, co s penězi z fondů
Podle Potůčka dostane vláda na stůl dvě varianty, kdy má druhý pilíř skončit - buď od roku 2016, nebo 2017. A bude na politicích, ke kterému datu se přikloní. Ministryně Marksová řekla, že bude chtít, aby byl dodržen termín 2016, který prosadila do koaliční dohody sociální demokracie.

23.07.2014Lidé bez práce mohou sloužit veřejnosti. Dostanou almužnu
Znovuzavedení placené veřejné služby nemá mít vliv na rozpočet. Úřad práce podle důvodové zprávy uspoří na těch, kteří se nebudou snažit a spadnou na existenční minimum. To by pokrylo i případnou odměnu lidí, kteří by odpracovali víc než standardních 20 hodin. Za 30 hodin práce měsíčně by si nejen udrželi životní minimum, ale měli by nárok i na dalších šest stovek.

18.07.2014Chystaná novinka: Výdajové paušály živnostníků budou omezeny limitem
Samotná procentní sazba paušálů zůstává zachována a bude se nadále pohybovat od 30 do 80 procent podle vykonávané činnosti. Absolutní částky jsou však pro jednotlivé činnosti odlišné.

10.07.2014Finanční poradna: Končí mi rodičovská dovolená. Může mi dát zaměstnavatel výpověď?
Jsou případy, kdy zaměstnavatel „nutí“ ženu k odchodu na dohodu ještě během rodičovské. Na to ale nemusíte přistoupit, případně si můžete vyjednat lepší odstupné. Musíte ovšem počítat s tím, že po rodičovské skončíte na úřadu práce, samozřejmě za předpokladu, že do té doby neseženete jiné zaměstnání.

07.07.2014Vláda chystá miliardový plán, jak dostat lidi do práce
Výdaje na jednoho nezaměstnaného činí podle propočtů 170 tisíc korun ročně. Proto se podle vlády více vyplatí pracovní místa dotovat, a lidi tak uměle dostat do práce. Někteří z nich se pak mohou uchytit i na nedotovaném pracovním trhu.

02.07.2014Zrušit, či nezrušit druhý důchodový pilíř? Názory odborníků
Kromě nezvládnuté komunikace může za neúspěch do značné míry také špatné nastavení distribuce. Alibistická snaha chránit spotřebitele nízkými provizemi finančním poradcům způsobila, že ani odborná veřejnost druhý pilíř nepřijala.

30.06.2014Důchodci dostanou přidáno, poslanci schválili rychlejší růst penzí
V průměru by penze měly příští rok vzrůst přibližně o dvě stě korun měsíčně, což je násobně více, než činí současná míra valorizace. Ve svých peněženkách pocítí důchodci pozitivní změnu, kterou novela přinese, již od prvního ledna roku 2015.

22.06.2014Klasická nemocenská se OSVČ nevyplatí. Výhodnější je komerční pojistka
Uzavřít s vybranou pojišťovnou pojištění denních dávek pro případ pracovní neschopnosti může kdokoli. Dělají to jak zaměstnanci s vyšším příjmem, protože je pro ně nemocenská od státu příliš nízká, tak i podnikatelé.

16.06.2014Nezaměstnanost v květnu klesla. Volných míst je nejvíc za pět let
Pozitivní vývoj dokumentuje na pracovním trhu ukazuje rostoucí počet volných pracovních míst. Ke konci května jich úřady práce evidovaly přes 48 tisíc, což je o 3 777 více než v dubnu a o 5 391 více než před rokem.

05.06.2014Na co dát pozor při výběru účtu vedeného zadarmo
Absurdními už se dnes stávají i ty poplatky, které byly donedávna běžné: za odchozí a příchozí platbu nepožaduje peníze téměř nikdo. Stejně tak nebudete platit za zadání trvalého příkazu či inkasa, pokud k němu využijete internetové bankovnictví.

03.06.2014Brusel doporučuje Česku zjednodušit daně
Bod doporučení týkající se daní zmiňuje také potřebu snížit vysoké daňové zatížení práce, především pro nízkopříjmové skupiny. Zdanění by se prý mělo přesunout do oblastí, které méně poškozují růst, zmíněny jsou ekologické daně či daň z nemovitosti.

31.05.2014Zájezd zaplacený kartou krachl? Peníze vrací banka
Už desetitisíce Čechů v posledních letech připravily o peníze zkrachovalé cestovky, letecké společnosti, neseriózní dodavatelé služeb či podvodníci na internetových bazarech a aukcích. Mnozí zákazníci zaplatili kartou na platebním terminálu nebo on-line při koupi na internetu. Přirozeně. Je to čím dál tím využívanější forma úhrady. Jenže mnozí lidé si neuvědomují, že právě platba kartou v sobě nese i garanci banky na vrácení peněz. Napálený kupující musí ale banku sám o vrácení požádat.

29.05.2014Zvýšíme slevu na dani na druhé a další dítě, domluvila se koalice
Dospětí poplatníci nyní mohou uplatnit daňovou slevu 2070 korun měsíčně, tedy 24 840 za rok. To je částka, kterou si každý může odečíst z daní. Pokud projde dohoda i na roky 2016 a 2017, slevu na třetí a další dítě vzroste ze současných 1117 korun na téměř stejnou částku, vyplynulo z vyjádření politiků koalice.

15.05.2014Finance chtějí o stokorunu zvýšit slevu na dítě a strop u paušálu
Poplatníci, kteří využívají paušály, ale mají vyšší příjem, nebudou moci uplatnit slevu na dani na poplatníka. Maximální částka, kterou lze paušálem odečíst, je již stanovena u výdajových paušálů 30 a 40 procent.

14.05.2014Lidí spořících na penzi ve 3. pilíři je méně. Za čtvrtletí o 40 tisíc
Do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno přes 70 procent práceschopné populace. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu zůstalo osm z původních 44 fondů.

04.05.2014Finanční poradna: Má běžný občan šanci získat dotaci?
Rozhodně nečekejte částky ve výši miliónů korun. Pokud tedy máte dostatek trpělivosti, zkuste se podívat na stránky jednotlivých ministerstev. Zjistíte, že například Ministerstvo životního prostředí průběžně vyhlašuje pro vybrané kraje tzv. kotlíkovou dotaci určenou na výměnu starých kotlů, kde mohou žadatelé získat částku až do výše 60 tisíc korun, nebo že Ministerstvo pro místní rozvoj poskytuje dotaci na podporu bydlení při živelní pohromě.

30.04.2014Nejčastější chyby při vyplňování přehledů o příjmech a výdajích
Pokud je podnikatel současně zaměstnán a v zaměstnání pobírá alespoň minimální mzdu, ze které jsou zálohy na sociální (SP) a zdravotní pojištění (ZP) už placeny, může si své podnikání označit jako vedlejší činnost. Na poměru výdělku nezáleží, i kdyby měl příjmy z podnikání desetkrát vyšší než ze zaměstnání.

26.04.2014Odbory chtějí zvýšit minimální mzdu aspoň o 500 Kč
Mnozí zaměstnavatelé v minulosti se zvyšováním minimální mzdy nesouhlasili. Argumentovali tím, že pokud by ji zvedli, museli by přidat i ostatním zaměstnancům, což si prý v recesi nemohou dovolit. Zvlášť malé výrobní podniky by prý bojovaly o přežití a musely by propouštět.

20.04.2014Poradenství zadarmo může stát víc, než čekáte, většinu z vložených peněz
Kromě přepisování pojistky pojistkou je na trhu i další nový trend. Vyspělejší poradci nahrazují investice do životních pojistek investicí do fondů s předplaceným vstupním poplatkem na dlouhou dobu. Investice do fondů přímo je skutečně výhodnější, než investice přes IŽP z celé řady důvodů.

13.04.2014Zdravotní pojištění platíte ze všech příjmů z podnikání. I z nízkých
Podání je jedna povinnost a zaplacení druhá. Aby to nebylo tak jednoduché, zaplatit musí všichni do osmi dnů od chvíle, kdy doopravdy podali nebo měli podat přehled o příjmech a výdajích. Kdo tedy vyplnil a odevzdal formulář už v lednu, měl by mít dávno zaplaceno.

06.04.2014Kdo a dokdy musí podat přehled pro správu sociálního zabezpečení
Pokud jste alespoň část roku podnikali, máte povinnost podat přehled, a to i v případě, že vaše příjmy byly nulové. A udělat to musí i podnikající důchodci.

31.03.2014Zelené dotace do bydlení opět startují. Stát rozdělí dvě miliardy
Z programu je možné získat dotaci na zateplování rodinných domů, výměnu oken a dveří nebo stavbu pasivních domů. Dále pak na výměnu starých kotlů za nové na biomasu, plyn a tepelná čerpadla.

22.03.2014V Česku je už téměř 300 předdůchodců. A zájem narůstá
Do předdůchodu však nemůže jít každý, ale jen ti, kdo si spoří na penzi alespoň pět let u penzijní společnosti ve III. pilíři. Druhou podmínkou je, že do dosažení penzijního věku zbývá nejvýše pět let. Ale pozor, u žen se nepřihlíží k počtu vychovaných dětí a pět let se odečítá od důchodového věku muže stejného ročníku narození. A třetí podmínkou je mít našetřeno potřebné množství peněz.

16.03.2014Průměrná mzda klesla téměř o 500 Kč. Nejvíc se snížila Pražanům
Pokles mezd zaznamenali obyvatelé téměř všech českých regionů. Nepatrně stouply nominální mzdy pouze lidem z Ústeckého kraje, kde se jim výplata zvedla o 148 Kč na 24 159 korun. O necelou stokorunu na 24 475 se zvýšila mzda obyvatelům Libereckého kraje a lidem žijícím v Karlovarském kraji se průměrná mzda zvedla o desetikorunu.

09.03.2014Zdědit dluhy je dnes velký problém. Jak předejít zadluženému dědictví
Soupis majetku ale nepomůže manželům. Dluhy za zemřelého manžela či manželku musíte zaplatit v plné výši. A před zodpovědností za manželovy (manželčiny) dluhy vás neochrání, ani pokud jste sepsali předmanželskou smlouvu či máte rozdělený majetek.

02.03.2014Chcete získat práci? Změňte profesi. Pět možností, jak na to
Lidé, kteří přijdou o místo a ocitnou se na trhu práce, prožívají těžké období. Ztratili jistotu a jsou frustrovaní. Posílají životopisy na všechny strany a chodí na pohovory, často bez úspěchu. Změna profese může být podle psychologů velkou příležitostí pro posun v kariéře i v životě

23.02.2014Plány na podporu rodin politici neplní. Teď slibují nižší daně a školky
Rodiče by také mohli dostat šanci na rychlejší návrat do práce. ANO navrhuje motivovat zaměstnavatele k částečným úvazkům a sdíleným pracovním místům pro rodiče malých dětí. Nabídne jim slevu na sociálním pojištění po dobu šesti až 12 měsíců.

16.02.2014Sobotka: Snížíme platby sociálního pojištění u nejvíc ohrožených skupin
Zprávu vlády o řešení nezaměstnanosti v České republice zařadili poslanci mimořádně na program v reakci na aktuální rekordní nezaměstnanost. Bez práce bylo na konci ledna 629 274 lidí, tedy nejvíc v historii Česka.

09.02.2014Nová pravidla: Místo u vás nakonec nevezmu. Dobře, ale zaplatíte škodu
Nový občanský zákoník předepisuje sankce za bezdůvodné neuzavření smlouvy "za pět minut dvanáct", aniž pro to zaměstnanec či zaměstnavatel měli spravedlivý důvod. Dotyčný má pak povinnost nahradit druhé straně škodu v rozsahu, který odpovídá ztrátě z neuzavřené smlouvy v obdobných případech.

02.02.2014Když není práce, pošlou manželku z práce domů. Mají na to právo?
Jednou z hlavních povinností zaměstnavatele je přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby, platit mu za ni mzdu nebo plat, vytvářet podmínky pro plnění jeho pracovních úkolů a dodržovat ostatní pracovní podmínky.

31.01.2014I do stavebního spoření zasáhl nový občanský zákoník, mění se dědictví
Další změny se dotknou informační povinnosti spořitelny vůči klientům a podoby smluv, které budou stavební spořitelny svým klientům vydávat. Tyto dokumenty však s každým klientem obvykle prochází jeho finanční poradce, proto je nemusíte ani postřehnout.

26.01.2014Na co máte nárok, když přijdete o práci. Podpora je letos vyšší
Pokud chcete, aby za vás hned stát platil povinné pojištění, musíte se na něm hlásit nejpozději do tří dnů po skončení pracovního poměru.

18.01.2014Z živnostenského rejstříku zmizí adresy a bydliště podnikatelů
Návrh novely si klade za cíl také snížit podnikatelům administrativu. Podle současné právní úpravy jsou podnikatelé povinni při každém svém podání na živnostenský úřad předložit doklady bez ohledu na to, že je již doložili při ohlášení živnosti. To se má změnit.

12.01.2014Česko má nejvíc nezaměstnaných v historii. Práci hledá téměř 600 tisíc lidí
Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu se ke konci loňského roku zvýšil na 8,2 procenta z listopadových 7,7 procenta. Původně sledovaná míra registrované nezaměstnanosti by však stoupla z 9,7 na 10,3 procenta, což je rekordní číslo.

05.01.2014Historie se opakuje: úřady práce opět čekají zmatky s výplatou dávek
Úřady práce se na toto řešení vůbec neměly čas připravit. Ministerstvo si zatím netroufne příjemce dávek ujistit, že své peníze dostanou do data, na které byli zvyklí. Společnost Vítkovice IT Solutions se od možných problémů s výplatou distancovala.

22.12.2013Konec roku se blíží, pohlídejte si státní příspěvek u stavebního spoření
Podmínkou pro získání maximálního státního příspěvku je celkový roční vklad ve výši 20 tisíc Kč. Až poté vzniká právo na dvě tisícovky ročně od státu.

20.12.2013Půjčky do výplaty se zdají zprvu skvělé. Podruhé už jsou riskantní
Jistou výhodou takzvaných půjček před výplatou je, že si lidé půjčí relativně malé peníze, které budou s velkou pravděpodobností schopni splácet – nepůjčují si prostě nad své možnosti.

10.12.2013Šmejdi to budou mít těžší, nový občanský zákoník ochrání zákazníky víc
Pravidla se budou týkat i pouličního a podomního uzavírání smluv na dodávku elektřiny a plynu. Pak bude možné odstoupit od smlouvy do 14 dní až ode dne zahájení dodávek energií. K zahájení dodávky energií dochází až po uplynutí zpravidla tří měsíců od uzavření smlouvy (výpovědní doby u původního dodavatele).

08.12.2013Od ledna bude zaměstnavatel platit za nemoc zase jen dva týdny
Zatímco pro zaměstnance neznamená tato změna, co se financí týká, žádnou podstatnou změnu, návrat ke "starému pořádku" jistě uvítají osoby samostatně výdělečně činné. Jich se totiž náhrada mzdy netýká. V prvních třech týdnech nemoci nyní nedostávají ani korunu, i když si platí nemocenské pojištění.

02.12.2013Daňové přiznání musí podat řada nováčků. Stačí jeden příjem nad 104 tisíc
U těch lidí, kteří zaplatili zálohu na solidární daň jen v jednom či několika málo měsících a celkově se přes tuto hranici nedostanou, vznikne přeplatek, který jim finanční úřad vrátí. Musí si však splnit svou povinnost a podat daňové přiznání.

30.11.2013Ministerstvo práce navrhuje přidat důchodcům příští rok 271 korun
Návrh MPSV je nyní v připomínkovém řízení až do 6. prosince. Snaží se také změnit současný systém tak, aby valorizace nebyla automatická, ale mohla do ní mluvit vláda.

24.11.2013Úroky hypoték začaly růst, v říjnu byla průměrná sazba 3,06 procenta
Sazby kolem tří procent se dají očekávat i příští rok, a to je dobrá zpráva pro více než 100 tisíc lidí, kterým bude končit fixace. Například před pěti lety se pohybovaly sazby kolem 5,5 procenta, což znamená v případě dvacetileté hypotéky na milion korun úsporu na měsíční splátce díky refixaci úvěru téměř čtrnáct stovek.

21.11.2013Start jednotných inkasních míst pro výběr odvodů a daní se nejspíš odloží
Daně a odvody pojistného se měly od roku 2015 vybírat na jednom místě, což mělo celý proces zjednodušit.

14.11.2013Ceny bytů se ustálily. Kde se ekonomika vzmáhá, už níž nepůjdou
Přestože se lidem s běžnými příjmy zdají ceny bytů stále horentní, už se ustálily a dál neklesají. A tam, kde se ekonomika vzmáhá, už níž nepůjdou. Nízké ceny se už stačily promítnout i do počtu prodaných bytů, který je výrazně vyšší než za stejné období v loňském roce.

10.11.2013Povinné ručení zdraží, pojišťovny naznačily o kolik procent
Po letech, kdy cena povinného ručení díky konkurenci a uplatňování bonusů za jízdy bez nehod spíš klesala, nastává obrat. Všechny pojišťovny hlásí zdražení.

04.11.2013Projekt sKaret končí. Lidé musí oznámit, jak chtějí dostávat dávky
V pátek začal platit zákon, který definitivně ruší sKarty. Lidé ji mohou používat do dubna příštího roku, pak už bude nefunkční a zůstane jim leda na památku. Budou muset znovu na úřad práce, aby nahlásili, jak chtějí dávky nadále vyplácet.

31.10.2013Pozor na pracovní smlouvy, někdy odporují zákonu
Absolventi škol často netuší, jaké údaje má obsahovat jejich pracovní smlouva. Mohou tak přijít i o plat. Na co si dát pozor jim radí právník Milan Jelínek z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

27.10.2013Jak nepodlehnout pracovní zátěži a špatné náladě, radí odborníci
Pracovní výkon ovlivňuje u řady lidí i podzimní počasí. Kvůli krátkým a tmavým dnům se cítí unavenější a skleslejší. V zaměstnání jsou pak nesoustředění, náladoví, hůře zvládají stresové situace a mají problémy s termíny.

17.10.2013Úroky hypoték stagnují, roste však zájem o úvěry a lidé si půjčují víc
Růst hypotečních sazeb se v září zastavil. Průměrná sazba hypotečních úvěrů jen mírně klesla, ze srpnových 3,01 procenta se v září dostala na rovná tři procenta.

12.10.2013Společnosti se od ledna budou zakládat jinak. Jak na to
Kdo chce založit vlastní společnost, měl by mít kromě vize, podnikatelského plánu a kapitálu také odborné znalosti. A to nejen ty, které se týkají přímo oboru podnikání.

03.10.2013Vysokoškoláci slevují z nároků, jako nástupní plat chtějí už jen 20 tisíc
Sebevědomí tuzemských vysokoškoláků letos dostalo pořádně zabrat. Kvůli stále vysoké nezaměstnanosti obtížně hledají práci a jejich představy o výši nástupního platu se zoufale drolí.

29.09.2013Penze se od ledna zvýší o 45 korun. Je to nemravné, říká ministr práce
Starobní důchody od ledna povyrostou o 45 korun, třikrát méně než letos. Češi si totiž v uplynulém roce pohoršili na mzdách, od kterých se také penze odvíjejí. Průměrný důchodce tak dostane 11 015 Kč měsíčně.

22.09.2013Předdůchod a OSVČ: zdravotní pojištění platí jen ze skutečných příjmů
Jestli máte naspořeno dost peněz na penzijním připojištění a zároveň jste přešli do nového doplňkového spoření, můžete využít možnosti odejít do takzvaného předdůchodu.

16.09.2013Marnotratnost v manželství bude důvodem ke zrušení společného jmění
Nový občanský zákoník, který bude s největší pravděpodobností platit od ledna 2014, mění také pravidla společného jmění manželů. I když právě nepomýšlíte na manželství či dokonce rozvod, je dobré se předem připravit.

09.09.2013Banky ruší poplatky za vedení úvěrů a nahrazují je vyšším úrokem
Spory klientů bank o poplatky za vedení účtů u úvěrů i hypoték vedou finanční ústavy ke změně jejich obchodních politik. Většina tuzemských bank totiž od těchto poplatků u nových smluv ustupuje.

03.09.2013Schodek rozpočtu ke konci srpna stoupl na 36 miliard
Česko na konci srpna prohloubilo rozpočtový schodek o devět miliard na 36,2 miliardy korun. Loni touto dobou byl však deficit o více než třicet miliard vyšší. Peníze navíc přitekly hlavně z EU a z vyššího výběru DPH.

29.08.2013Nový občanský zákoník zkomplikuje hypotéky na rozestavěné stavby
Od ledna 2014, kdy s největší pravděpodobností začne platit nový občanský zákoník, budou mít hlavu zamotanou všichni, kdo si budou brát úvěr na bydlení. Abyste to zvládli bez komplikací, připravte se na změny už teď.

26.08.2013Češi šetří, stále častěji si nosí do práce jídlo z domova
Až polovina Čechů si nosí do zaměstnání obědy z domova, protože se snaží ušetřit. Na Slovensku si do práce uvaří oběd dokonce devět lidí z deseti.

19.08.2013Jak na zdravotní pojištění studentů, aby nepřišel exekutor
Končí prázdniny a hodně studentů, obzvlášť absolventů bakalářských oborů, stojí před problémem: Do kdy za ně zdravotní pojištění bude platit stát a kdy tato povinnost přejde na ně samotné?

09.08.2013Červenec byl pro 2. pilíř zatím nejslabší měsíc, nalákal dva tisíce lidí
V červenci vstoupilo do druhého důchodového pilíře přes dva tisíce nových klientů, vyplývá z předběžných informací od penzijních společností. Fondy na začátku srpna spravovaly 55,8 milionu korun.

02.08.2013Minimální mzda stoupla, je 8500 korun
Minimální mzda se od 1.8.2013 zvýšila o pětistovku na 8500 korun. Začíná tak platit jedno z prvních opatření Rusnokovy vlády. Minimální mzdu dnes v Česku podle odhadů dostává 120 tisíc pracovníků.

31.07.2013Co je dobré vědět o nároku na výplatu sirotčího důchodu
Někteří studenti, kteří pobírají sirotčí důchod, obdrží během letních měsíců od České správy sociálního zabezpečení rozhodnutí o jeho odejmutí. Konec školního roku je tradičně obdobím, kdy ČSSZ kontroluje trvání nároku na tuto dávku.

28.07.2013Fondy věří, že další zájemce o druhý pilíř přitáhnou plánované změny
I přes vlažný zájem lidí o reformu penzí si většina fondů naději na nové klienty stále hýčká. Doufají, že lidi přilákají plánované změny. Poslanci navrhují například zvýšit maximální věk pro vstup do druhého pilíře na 40 let, zatraktivnit možnost dědění, a především možnost z fondu po pěti letech vystoupit.

22.07.2013Rusnokova vláda zvýšila minimální mzdu, od srpna bude 8 500 korun
Minimální mzda se od srpna zvýší na 8 500 korun, rozhodla v úterý vláda Jiřího Rusnoka. Přilepšit by si mohlo až 120 tisíc pracovníků. Lidé s minimální mzdou dnes berou osm tisíc korun, naposledy se nejnižší příjmy upravovaly v roce 2007.

08.07.2013Stavební spořitelny se zbavují drahých nepohodlných klientů
Klesající státní příspěvek a nízké úrokové sazby. To jsou hlavní příčiny nižšího zájmu o stavební spoření ze strany nových klientů. Naopak ale o ty starší klienty nestojí stavební spořitelny – jsou pro ně příliš drazí.

30.06.2013Do 2. pilíře mohou vstoupit starší 35 let i později. Pokud jsou teď bez příjmu
Skutečným termínem, který podle zákona platí pro vstup do druhého pilíře pro lidi starší 35 let, je pondělí 1. července 2013, protože poslední červen připadá na neděli.

23.06.2013Další rekord na hypotečním trhu. Sazby spadly pod tři procenta
Průměrná úroková sazba hypoték stále klesá, v květnu se dostala na nový absolutní rekord. Z dubnových 3,08 na 2,96 procenta. Zájemci o hypoteční úvěry vzali banky v květnu útokem.

16.06.2013Kdo chce změnit zdravotní pojišťovnu, má nejvyšší čas
Červen je poslední termín pro nejbližší změnu zdravotní pojišťovny. Když přihlášku stihnete podat do 30. června 2013, stanete se klienty nové pojišťovny od 1. ledna 2014. Jestliže tento termín "prošvihnete", další příležitost na změnu bude až k 1. lednu 2015.

06.06.2013Banky dál snižují úroky na spořicích účtech
Snižování úroků na spořicích účtech bank nekončí. Téměř ve stejnou dobu oznámily méně výhodné úročení úspor svých klientů Air Bank a Equa Bank. Důvodů může být několik.

02.06.2013Kalouskův úřad zveřejnil fiskální výhled. Škrty končí, teď se bude podporovat růst
Ministerstvu financí stačí, že schodek státního rozpočtu se sníží pod tři procenta. V dalších letech s jeho snižováním nepočítá. Celkový vládní dluh by měl letos stoupnout na 48,5 procenta HDP.

31.05.2013Lidé koupili státní dluhopisy za 17,5 miliardy, další budou na podzim
Jarní emisi spořicích státních dluhopisů považuje ministerstvo financí za úspěšnou. Lidé si objednali a koupili dluhopisy za 17,5 miliardy korun. Uvedl to mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

28.05.2013Vláda chce o polovinu zvýšit minimální základ zdravotního pojištění
Minimální základ zdravotního pojistného zřejmě od roku 2015 stoupne, a to na 1 664 korun měsíčně ze současných 1 080 korun, tedy o 54 procent. Vyplývá to z návrhu zákona o veřejných pojistných a správě daně z příjmů fyzických osob zveřejněného na internetových stránkách vlády.

19.05.2013Daň z nemovitosti má nové číslo, pozor při vyplňování příkazu
Jako každý rok, i letos je 31. květen posledním dnem pro zaplacení daně z nemovitosti. Tuto daň si nemusíte počítat každý rok sami, dostanete ji vyčíslenou od Finanční správy na složence. Pozor letos musíte dát nejen na výši daně, ale také na číslo účtu, kam ji platit. Je totiž po letech jiné.

13.05.2013Dvouletá záruka zůstává, nový zákon jen mění názvosloví
Dvouletá zákonná záruka na zboží zůstává, uklidňují dvě ministerstva miliony zákazníků. O interpretaci nového občanského zákoníku se v posledních týdnech přeli právníci a z některých výkladů se zdálo, že práva spotřebitelů budou značně omezena.

05.05.2013Pro a proti, zda žít v družstevním bytě, či ve vlastním
Chcete si pořídit byt? Patrně se rozhodnete podle polohy, stáří nemovitosti a samozřejmě ceny. Pokud ale navíc vybíráte i mezi osobním a družstevním vlastnictvím, je dobré přesně vědět, jaké výhody a nevýhody obě formy mají.

02.05.2013Nová revoluční pravidla v dědění: dům zdědíš, jen když dostuduješ
Od příštího roku bude platit nový občanský zákoník. Přináší mimo jiné i revoluční změny v právu dědickém. Bude možné například určit náhradního dědice či někomu něco odkázat, jen když splní určitou podmínku.

28.04.2013Evropská unie se dohodla na přísnějších pravidlech pro hypotéky
Přísnější kontrola klientů, upozorňování na změnu úrokových sazeb a větší trpělivost s neplatiči. To jsou jen některé změny v bolasti hypoték, na kterých se dohodla EU. Nová pravidla mají zabránit opakování lehkovážného poskytování půjček na bydlení, které se dělo v minulosti.

09.04.2013Nová revoluční pravidla v dědění: dům zdědíš, jen když dostuduješ
Od příštího roku bude platit nový občanský zákoník. Přináší mimo jiné i revoluční změny v právu dědickém. Bude možné například určit náhradního dědice či někomu něco odkázat, jen když splní určitou podmínku.

02.04.2013Evropská unie se dohodla na přísnějších pravidlech pro hypotéky
Přísnější kontrola klientů, upozorňování na změnu úrokových sazeb a větší trpělivost s neplatiči. To jsou jen některé změny v oblasti hypoték, na kterých se dohodla EU.

28.03.2013Jak si ohlídat peníze z úrazové pojistky. Nenechte se odbýt
Jestli máte dobrou úrazovou pojistku, poznáte v momentě, kdy budete po pojišťovně požadovat plnění. Protože se stává, že se pojišťovny zdráhají vyplatit finanční odškodnění včas a v plné výši, poradíme vám, jak uspět.

23.03.2013Živnostníkům radikálně snížíme výdajové paušály, plánuje ČSSD
Sociální demokraté chtějí zmenšit propast mezi dvěma skupinami daňových poplatníků. Živnostníkům by rádi radikálně snížili výdajové paušály pro výpočet daně a dovolili by je používat jen malým podnikatelům s obratem do milionu korun. Chtějí tak pomoci státnímu rozpočtu.

12.03.2013Mzdy loni stouply na 25 101 Kč, v obchodech si však Češi koupí míň
Průměrná mzda v Česku loni meziročně stoupla o 665 korun na 25 101 Kč. Byla tak vyšší o 2,7 procenta. Reálně, tedy po odečtení inflace, však klesla. Situace se ale pomalu začíná zlepšovat.

07.03.2013Vláda chce vyrazit do boje proti poplatkům za vedení úvěrových účtů
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba chce na vládě otevřít téma pomoci lidem, kteří bojují s bankami o vrácení poplatků za vedení úvěrových a hypotečních účtů.

02.03.2013Práci teď seženou snadněji jen technici a programátoři
Na trhu práce je dusno. Nezaměstnanost dosáhla vrcholu, uplatnění nemá skoro 600 tisíc lidí a na každé volné místo se hlásí sedmnáct uchazečů. Jsou však profese, které se o práci bát rozhodně nemusí.

28.02.2013Lidem se nechce do 2. pilíře, postrčit je má nový výpočet důchodů
Lidé se do soukromého spoření na penzi nehrnou. Bojí se, že o své úspory mohou přijít a budou na tom ve stáří hůř, než kdyby spoléhali jen na státní penze. Změnit jejich pohled by měla nová důchodová kalkulačka ministerstva práce.

25.02.2013Výhodných spořicích účtů je jak šafránu, vyšší úroky nabízejí záložny
Představa, že výnos na spořicím účtu pokryje inflaci, se pomalu ale jistě stává utopií. Česká národní banka očekává, že se letos bude inflace pohybovat okolo dvou procent a více než dvouprocentní zhodnocení nabízí nyní jen pět bank.

17.02.2013Vzdělání nestačí, trh žádá praxi. Jak na to, aby rekvalifikace pomohla
Pomýšleli jste na rekvalifikaci, protože nemůžete najít uplatnění ve svém oboru? Zapomeňte, v současné době je to nereálné. Zaměstnavatelé nedávají rekvalifikačním kurzům příliš velkou váhu.

10.02.2013Financování programu Zelená úsporám je ohrožené, ceny povolenek klesly
Ministerstvu životního prostředí se hroutí plány na investování až 28 miliard korun do nové etapy programu Zelená úsporám. Počítalo totiž s podstatně vyššími výnosy za emisní povolenky, ze kterých měla být Zelená úsporám financována.

03.02.2013Senát schválil bič na nevýhodné úvěry. Odstoupit půjde bez sankce
Postavení klientů, kteří žádají o spotřebitelské půjčky, se výrazně zlepší. Senát schválil novelu zákona o spotřebitelských úvěrech.

29.01.2013Lidé bez práce se už nebudou muset hlásit na poště, chce ministerstvo
Ministerstvo práce navrhlo zrušit nepříjemnou a pro řadu nezaměstnaných lidí potupnou povinnost hlásit se ve stanovenou hodinu na poště. Toto opatření z konce roku 2011 mělo zabránit zaměstnávání načerno.

22.01.2013Na penzi si spoří více než polovina Čechů, stát to stojí šest miliard
Podle údajů devíti penzijních fondů činil ke konci roku počet klientů v penzijním spoření více než 5,1 milionu. Ve fondech mají uloženo čtvrt bilionu korun.

13.01.2013Novinky v exekucích: Dlužník již nezachrání peníze na manželově účtu
V roce 2013 se mění některá pravidla exekucí. Novinkou je třeba povinnost věřitele obeslat dlužníka před podáním návrhu na zahájení řízení (žaloby) a vyzvat ho, aby dluh zaplatil.

11.01.2013Daň z nemovitosti se zvýší až čtyřnásobně. Obce se bojí prázdné kasy
Devadesát devět obcí zvýšilo pro letošní rok daň z nemovitosti. O polovinu, ale někde i na čtyřnásobek. Je to jediná daň, o které obce rozhodují samy, a často také jediný způsob, jak získat peníze navíc.

Starší aktuality
Tisknout

neškrábeme.cz
Vyjednáme vám nejváhodnější podmínky hypotečního úvěru.
Hypotecnikalkulacka.cz

TOPlist