Sociální pojištění při zaměstnávání studentů

Žáci středních škol a studenti vysokých škol jsou účastni nemocenského pojištění z důvodu studia podle §46 a násl. vyhlášky č. 165/1979 Sb., přičemž z nemocenského pojištění náleží studentům pouze peněžitá pomoc v mateřství za podmínky, že studium bylo přerušeno nebo ukončeno. Pokud student souběžně se studiem pracuje a studium není typem studia "při zaměstnání", je souběžně účasten nemocenského pojištění jako student i jako zaměstnanec, jestliže zaměstnání založilo účast na nemocenském pojištění. Pro studenty, kteří nastoupí během školních prázdnin na brigádu, neplatí žádná výjimka z podmínek účasti na nemocenském pojištění a totéž platí pro zaměstnavatele a jeho povinnosti vyplývající z přijetí zaměstnance do zaměstnání.

Dohoda o provedení práce
nezakládá účast na nemocenském pojištění, osoby činné na základě takové dohody nejsou poplatníky sociálního ani zdravotního pojistného.

Pracovní poměr a dohoda o pracovní činnosti
U tohoto způsobu zaměstnávání musí být zaměstnavatelem oznámen vstup zaměstnance (studenta) do zaměstnání a oznámeno ukončení zaměstnání, a to tehdy, je-li studentovi založena účast na nemocenském pojištění (zaměstnání není příležitostným zaměstnáním).

Omezení nároku na dávky (§48 odst.3 vyhlášky č. 165/1979 Sb.)
Studentovi, který je zároveň nemocensky pojištěn z důvodu zaměstnání uzavřeného na dobu školních prázdnin, náleží z tohoto zaměstnání pouze nemocenské. Nemocenské lze poskytnout do konce školních prázdnin a poté jen v případě, brání-li pracovní neschopnost (karanténa) studiu.

Příklady k sociálnímu pojištění studentů najdete zde.


Zdroj: Mzdová účetní 6/2007Tisknout

Vyjednáme vám nejvýhodnější podmínky hypotečního úvěru.
Hypotecnikalkulacka.cz

TOPlist

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Rozumím