Aktualizováno: 6.1.2015

Účetní programy pro OSVČ

Drobní živnostníci a podnikatelé obvykle nemají rozsáhlou účetní agendu. Pro tuto skupinu činitelů soukromého sektoru je typické vedení daňové evidence, případně pouze evidence výdajů.

Není v praxi výjimkou, že živnostníci svoje účetnictví spravují prostřednictvím tabulkových a textových editorů a formulářů, které jsou dostupné na internetu. Ti, kteří nechtějí neustále sledovat legislativu a chtějí mít vše pohromadě, si mohou svoji agendu vést v některém z mnoha programů, které jsou dostupné na internetu.

V této kategorii je vhodné hledat jednoduchý program, který obsahuje základní sadu modulů a nástrojů a je lehko ovladatelný a intuitivní. Zbytečností jsou pak okrajové a nadstavbové moduly, které jsou nad rámec podnikání. Mezi základní schopnosti programů patří fakturace (faktury přidané a vydané), daně, finance (pokladna, banka), adresář, daňová evidence, objednávky. Vyšší verze programů pak mají i podvojné účetnictví, mzdy, záleží na konkrétním typu programu. Důležitou součástí jsou tiskové soustavy a export a import dat, které umožňují propojení s jinými programy (např. Excel).

Výhodou této skupiny uživatelů může být možnost používání zvoleného programu zdarma. Společnosti nabízejí zdarma tzv. START verze, které jsou omezené např. počtem záznamů v databázi nebo ročním obratem zákazníka. V případě splnění podmínek je užívání programu zdarma, nebo alespoň na nějakou dobu na zkoušku.

Základní parametry, které je dobré sledovat

 • co program umí – daňovou evidenci/podvojné účetnictví,
 • zda má omezený počet záznamů v databázi,
 • práce po síti, možnost více uživatelů,
 • tiskové sestavy,
 • práce s daněmi.

START verze

Ze uvedených programů mají následující START verzi, kdy každá má nějaké omezení:

 • AdmWin – počet všech záznamů v databázi je 200
 • Money S3 – počet záznamů 500 záznamů do účetního deníku, 500 skladových pohybů, 200 adres, 15 mezd, 500 objednávek/nabídek
 • POHODA 2011 - max. 500 záznamů v účetním deníku, 200 záznamů v peněžním deníku daňové evidence, 100 záznamů v ostatních agendách, 10 záznamů v agendách majetku a mezd, 20 použití funkcí pro hromadnou práci s daty
 • Účto Tichý - omezen maximální počet vět v peněžním deníku, v adresáři firem, v osobní evidenci zaměstnanců. Demoverzi používat 30 dnů od data instalace.
 • Waria – omezeno počtem záznamů v databázi

Ostatní programy nabízejí pouze demoverze: FIRMA, MRP Univerzální systém a MRP Vizuální systém.

Cena

Ceny bez DPH uvedené níže jsou nejnižší, které dodavatel nabízí. Cena odpovídá základní sestavě programu, tedy obvykle neumí podvojné účetnictví a některé programy mají omezený počet záznamů v databázi. Pro tuto cenu je typické, že v ní není zahrnuta práce na síti.

 • AdmWin – od 2900 Kč
 • FIRMA – od 3000 Kč
 • Money S3 – od cca 1200 Kč
 • MRP Univerzální systém – od cca 3000 Kč *
 • MRP Vizuální systém - od cca 1500 Kč *
 • POHODA 2011 – od cca 2000 Kč
 • Tichý účto – cca 3000 Kč
 • Waria – od 1600 Kč

* u programů s tímto označením je cena, která zahrnuje pouze základní modul, čímž se povětšinou myslí daňová evidence, příp. „jádro systému“, jde o programy, které jsou sestavovány modulárně (i cena), nikoliv jako hotová verze

Konečná volba programu

Z informací výše je patrné, že každý potenciální uživatel musí mít jasno v tom, co potřebuje (např. daňová evidence vs. podvojné účetnictví) a v tom, co mu pro jeho podnikání postačuje (např. 500 záznamů do účetního deníku). Pakliže se jedná o nenáročného „spotřebitele“, je dost možné, že si vystačí s vhodnou START verzí a může ji užívat po dobu celého svého podnikání zadarmo.

No a tam, kde START verze nestačí, tam je vhodné si ji vyzkoušet a časem dokoupit verzi plnou.

Alternativa

Předpokládaná účetní náročnost je u živnostníka nízká. Proto existuje také možnost použití online fakturačních nástrojů, které nízké nároky pokryjí.

Přehled účetních programů

ProgramKategorieVhodné proZkušební verzeDodavatelPoznámkaVíce informací
DEMaPŽiv.MaSVfyNezSO
AdmWin (8 MB) Ing. Vladimír Jehlička www.admwin.cz
FIRMA (6 MB) Correct software asprkyjov.cz
Money S3 (72,4 MB) Cígler software Verze: Mini, Lite, Market, Business, Office, Premium www.money.cz
MRP Univerzální systém mm (7 MB) MRP Informatics s.r.o. www.mrp.cz
MRP Vizuální systém mm (16 MB) MRP Informatics s.r.o. www.mrp.cz
Pohoda 2011 (45,9 MB) Stormware Verze: Mini, Lite, Standard, Profi, Premium, Komplet, Jazz, Look, síťové verze www.pohoda.cz
Tichý účto mm (30 MB) Tichý & spol. www.ucto-tichy.cz
Waria (20 MB) Wariasoft Verze: Start, Mini, Basic1, Basic2, Clasic, Profi www.waria.cz

Vysvětlivky

DE  - daňová evidence
  - podvojné účetnictví
MaP  - mzdy a personalistika
Živ.  - živnostníci
MaS  - malé a střední firmy
Vfy  - velké firmy
Nez  - neziskovky
SO  - státní organizace
mm  - modul mezd
  - spadá do této kategorie
  - je vhodný pro tuto osobu/firmu
Tisknout

neškrábeme.cz
Vyjednáme vám nejváhodnější podmínky hypotečního úvěru.
Hypotecnikalkulacka.cz

TOPlist