Zajímavosti let minulých31.12.2012Rok 2013: Minimální zálohy na pojistné se živnostníkům opět zvýší
Kdo má podnikání jako hlavní činnost, zaplatí v příštím roce na zdravotní pojištění minimálně 1 748 korun (letos 1 697 korun).

28.12.2012Česká republika opět neplní dva ze čtyř požadavků na přijetí eura
ČR se zavázala vstupem do EU podnikat kroky k tomu, aby byla na přistoupení k eurozóně co nejdříve připravena. Stanovení termínu vstupu je však v kompetenci členského státu a závisí na míře jeho připravenosti.

23.12.2012Prezident podepsal daňový balíček, vyšší DPH zdraží vše
Soubor šestnácti zákonů zavádí například také sedmiprocentní zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály u živnostníků a ruší daňové slevy pro pracující důchodce.

16.12.2012Vyhnout se dani z převodu nemovitosti bude těžší, stát chce vybrat víc
Mezera vznikla v devadesátých letech a měla sloužit k rozvoji podnikání v Česku. Státu takto uniká na daních 9 až 16 miliard korun. Je však pravděpodobné, že transakcí po zavedení daně ubude, střízlivý odhad činí deset miliard.

09.12.2012Druhého pilíře penzijní reformy se po ING nezúčastní ani fond Aegon
Nové fondy ve třetím pilíři reformy na rozdíl od těch současných už nebudou ručit za to, že případný prodělek nesníží úspory klienta, nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech.

04.11.2012Dlužníci trhli rekord, osobních bankrotů je o polovinu víc než vloni
Počet podaných návrhů od roku 2008, kdy instituce osobního bankrotu vznikla, neustále roste. Soudy tak v minulém roce zaznamenaly o dvě třetiny více insolvenčních návrhů než za rok 2010. Meziroční přírůstek se navíc stále zvyšuje.

25.10.2012Lidé bez práce budou moci do důchodu o pět let dřív, schválil Senát
Lidé, kteří krátce před důchodem přijdou o práci, nové zaměstnání shánějí nejhůře, řekl senátorům ministr financí Miroslav Kalousek. Předdůchod může jejich situaci řešit za předpokladu, že si našetřili dostatek peněz ve třetím pilíři, tedy doplňkovém spoření.

07.10.2012Penzijní reforma se ženám příliš nevyplatí, většina z nich by prodělala
Přesun do nového důchodového systému od 1. ledna 2013 se alespoň trochu vyplatí zhruba 50 procentům mužů a 30 procentům žen. Skutečně finančně zajímavé bude spoření ale jen pro třetinu mužů a desetinu žen.

17.09.2012Penzijní připojištění patří mezi nejoblíbenější zaměstnanecké benefity
Různé typy benefitů jsou dnes ve většině firem již běžnou praxí.

12.09.2012Penzijní reforma může od ledna začít. Po volbách ji smeteme, říká levice
Lidé budou mít podle penzijní reformy od příštího roku možnost tři procenta z odvodů na sociální pojištění přesměrovat do fondů, když k tomu přidají dvě procenta navíc ze svého. To má ulehčit státu při vyplácení budoucích penzí tím, že část břemena ponesou právě fondy.

20.08.2012Zelené dotace zhubnou. Lidé nově státu vrátí část z toho, co ušetří
Jinými slovy, pokud například zateplíte dům za půl milionu korun a díky lepší izolaci ušetříte za pět let čtvrt milionu na nákladech za topení, stát vám nejprve dá dotaci čtvrt milionu, pak si z ní však vezme zpět až 90 procent.

04.08.2012Státní podpora zeleného tepla zvedne domácnostem účty za elektřinu
Celkový balík státních peněz určený na dotace všech obnovitelných zdrojů se ale ztenčí a domácnostem tak stoupnou účty za proud. Stát nyní dotuje 12 miliardami korun ročně výrobce ekologické elektřiny, aby tak zmírnil dopad nekontrolovatelného rozvoje solárních elektráren na cenu elektřiny pro domácnosti.

19.07.2012Soukromé fondy chtějí lidi nalákat na jistou dvacetiletou penzi
Kdo se od příštího roku rozhodne vstoupit do soukromého penzijního spoření, bude tak činit s určitou vyhlídkou na osud svých úspor. Jen malá část lidí zřejmě vsadí na to, že si v důchodu pobude déle, než je celostátní průměr, tedy zhruba 20 let.

24.06.2012Složenky brzy skončí, sociální dávky dostanete jen na sKartu
Podle ministra Drábka půjde přes složenky vyplácet jen výjimečně: například u dávky mimořádné okamžité pomoci, kde je nutné předat prostředky v co nejkratší době a pokud žadatel nemá kartu, nebo jde o živelní událost.

14.06.2012Den daňové svobody je tu, „otročina“ pro stát skončila
Zatímco v roce 2011 pracovali Češi na stát 165 dní, letos jen 160. Češi se mohou radovat také z toho, že jsou na tom lépe v porovnání s řadou dalších evropských států. Na stát vydělává déle například Německo, Francie, Velká Británie či Itálie.

27.05.2012Bez sociální karty nedostanete dávky, startují v červenci
Kartu budou muset mít úplně všichni - příjemci rodičovských příspěvků, dávek v nezaměstnanosti, dávek pro chudé, pro zdravotně postižené či příspěvku na péči. Bez jejího vyzvednutí se k penězům nedostanou.

13.05.2012Vyšší plat už nepůjde vysedět. Úřady práce budou hodnotit snaživost
Většině lidí na úřadech práce se od 1. května ruku v ruce s novým hodnocením snížil plat. Ředitelé úřadů změnu využili k tomu, aby se popasovali s menším objemem přidělených peněz. To motivovalo odbory k sepsání petice.

29.04.2012Rodiče v práci vydělají státu víc, motivovat je bude školkovné
Takové změny navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí ve věcném záměru zákona o dětské skupině, který půjde do vlády. Spočítalo si totiž, že pracující rodiče vydělají státu víc. Pokud se firma rozhodne zřídit si dětskou skupinu anebo na ni přispívat někomu jinému, bude si moci náklady odečíst z daňového základu.

14.04.2012Další kolo Kalouskových dluhopisů se blíží. Nabízíme tři důvody, proč je kupovat
Výnos do splatnosti by měl dosáhnout, stejně jako v inauguračním úpisu v říjnu loňského roku, cca 3,1 % p.a. To je nadále poměrně atraktivní úroveň pro konzervativní investici tohoto druhu, a to hned z několika důvodů.

04.04.2012Penzijní fondy se na poslední chvíli přetahují o klienty
Bonusy však mají háček. Výplata je podmíněna tím, že klient u fondu bude ještě nějakou dobu spořit (ČSOB 5 let, AXA 12 měsíců) a navíc u fondu zůstane až do doby, kdy získá nárok na jednorázové vyrovnání.

25.03.2012Stravné 2012: Vyšší diety i nová pravidla pro krácení
Pokud na služební cestě dostanete bezplatně najíst, například součástí školení je i oběd, zaměstnavatel vám vyplatí nižší stravné. Ještě do konce loňského roku jste se na snížení museli se zaměstnavatelem dohodnout před cestou, jinak na krácení stravného neměl nárok a musel vám vyplatit plné stravné.

29.02.2012Kde se vás stát chystá připravit o peníze
Vedle menších penzí chce Kalousek ušetřit peníze také na porodném. Ministr navrhuje jeho zrušení. Zrušit chce také doplatek za bydlení v případě hmotné nouze.

16.02.2012Pád úroků hypoték a nejistota na trhu loni srazily zájem o stavební spoření
Produkt stavebního spoření odborníci vnímají i nadále jako perspektivní. Sněmovna na počátku loňského listopadu přehlasovala Senát a navzdory odporu opozice stvrdila omezení státní podpory stavebního spoření na nejvýše 2000 korun ročně. Zdaňují se i úroky z vkladu.

16.01.2012Jedenáct novinek zákoníku práce, které je užitečné mít v hlavě
Mezi deset nejpodstatnějších změn patří změny u DPP, zkušební době, pracovní době, nevyčerpané dovolené a dalších.

31.12.2011PF 2012
width=120px>

20.12.2011Rok 2012: Živnostníkům se zvýší minimální zálohy na pojistném
Minimální zálohy rostou každý rok, živnostníci už si zvykli. V příštím roce to bude dohromady za zdravotní i důchodové pojištění měsíčně o 56 korun, za rok o 672 korun více než letos. Může za to nová výše průměrné měsíční mzdy, kterou stanovuje vyhláškou vláda (pro příští rok je stanovena na 25 137 korun).

09.12.2011Senát posune daňovou reformu na rok 2015, Kalousek ji chce přesto dřív
Daňové změny přinášejí v první řadě zjednodušení správy odvodů a výběr daní a pojistného na jednom místě. Zároveň se ruší superhrubá mzda, sazba daně z příjmu fyzických osob se mění na 19 procent, zavádí se daň z úhrnu mezd namísto pojistného pro firmy a mění se pravidla pro stropy, při jejichž překročení se už neplatí pojistné.

23.11.2011Klaus podepsal novelu zákona o DPH i reformní změny ve zdravotnictví
Prezident podepsal i novelu týkající se sociálních služeb, která má snížit administrativní zátěž při pobírání dávek. Zároveň zpřísní podmínky pro přiznání dávek těm, kteří nechtějí pracovat. Různé sociální dávky bude nově vyplácet jen úřad práce.

02.11.2011Zlevňování hypoték pokračuje. Sazby snižují Hypoteční banka i Česká spořitelna
I když minimální sazby dostanou zájemci o hypotéku je výjimečně, jejich snížení signalizuje, že banky jsou ochotné snižovat úroky i na reálně poskytovaných úvěrech.

23.10.2011Tajné triky, jak získat vyšší plat a stát se oporou firmy
Zjistěte, co udělat pro to, aby Vám byl zvýšen plat. Mnohdy stačí málo.

09.10.2011Senát smetl zvýšení DPH, sociální škrty i zákoník práce
Senát podle očekávání odmítl návrh, aby vládní balíček současných úsporných opatření v sociální oblasti platil i v příštích letech. Změnit se má pouze to, že stát bude vyplácet od příštího roku kompenzaci lidem bez práce za nevyplacené odstupné či odchodné.

25.09.2011Přehled změn v zákoníku práce: nižší odstupné i více hodin na dohodu
Změn dozná mimojiné zkušební doba, po nástupu do práce bude nově u vedoucích pracovníků až šest měsíců. U ostatních zůstává tři měsíce. Nesmí ovšem být nikdy delší než polovina dohodnuté délky pracovního poměru.

16.09.2011Schváleno: Podpora stavebního spoření klesne na 2000 korun, rozhodli poslanci
Nově má platit, že státní příspěvek bude představovat deset procent místo dosavadních 15 procent z naspořené částky. Maximálním limitem pro jeho výpočet bude částka 20.000 korun, takže nepřekročí 2000 korun.

13.09.2011Banky využívají nový trik, bez potvrzení zvyšují limity na kreditních kartách
Od krize, která vzala chuť lidí k zadlužování, růst spotřebitelských půjček zpomalil a letos dokonce jejich objem bankám klesl. Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni upozorňuje, že banky sázejí na to, že klienti zvýšení limitu většinou neodmítnou.

24.08.2011Boj o stravenky přituhuje. Nerušte nám oblíbený benefit, žádají české firmy
Pro zrušení daňového zvýhodnění stravenek nezvednou ve sněmovně ruku poslanci Věcí veřejných. S případným zrušení stravenek logicky nesouhlasí ani Asociace provozovatelů poukázkových systémů.

15.08.2011Netraťte na změně pro výpočet penzí. Ohlídejte si termíny
Každý, kdo dosáhne důchodový věk až po 30. září 2011, musí počítat s tím, se mu řádný starobní důchod bude automaticky vypočítávat již podle nových pravidel penzijní reformy. Jestliže vám ale na konci září bude zbývat do dosažení důchodového věku méně než 90 dnů, může být pro vás výhodnější odejít do penze předčasně.

28.07.2011Kalousek hodlá snížit živnostníkům paušály při zachování pásem
Původním smyslem výdajových paušálů bylo umožnit podnikatelům vyhnout se nutnosti archivovat hromady účtenek potřebných k prokázání nákladů. Podle posledních údajů v Česku vykonává buď hlavní, nebo vedlejší samostatně výdělečnou činnost 976 tisíc lidí. Výdajové paušály využívá 51 procent z nich.

23.07.2011Příspěvek na penzi začíná dávat zaměstnancům více firem
Podniky jsou k příspěvkům na důchod pro své zaměstnance motivovány prostřednictvím daňových úlev. Platba zaměstnavatele je totiž osvobozena od daně z příjmů, a to do celkové výše 24 tisíce korun za rok.

11.07.2011Na reformě penzí vydělají bohatší. Stát se velkých výdajů nezbaví
Nejen ekonomové, ale už i Česká národní banka a ministerstvo práce a sociálních věcí kritizují narychlo ušitou důchodovou reformu. Aby spoření na důchod v penzijních fondech plnilo svůj účel a přimělo Čechy nespoléhat jen na státní důchod (nemít úspory – vejce – v jednom košíku), muselo by vypadat jinak.

26.06.2011Firemních školek přibývá, ovšem daňové výhody zatím chybí
Daňová uznatelnost firemních školek však v naší legislativě stále chybí, ačkoliv v zahraničí je to samozřejmost. Z průzkumu mezi podniky totiž vyplynulo, že 75 procent těch, kdo o zřízení školky uvažují, čeká právě na legislativní změny.

22.06.2011Věk odchodu do penze poroste k 70 letům. Stávka odborů to neodvrátila
Stát chce na soukromé fondy přenést částečně vyplácení důchodů, protože ve společnosti postupně přibývá starších lidí, a pokud by stát nijak nezměnil pravidla, neměl by v budoucnu dost peněz na penze pro všechny ve stejné výši jako dosud.

30.05.2011Spočítáno: Komu se vyplatí a komu ne zvolit druhý důchodový pilíř
Pokud máte nízké či průměrné příjmy, pusťte druhý pilíř chystané penzijní reformy raději z hlavy, jinak proděláte. Vstup do takzvaného opt-outu a spoření na soukromou penzi se podle odborných propočtů vyplatí u nadprůměrných výdělků.

23.05.2011Studenti budou mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, schválila vláda
Studenti denního studia budou moci pobírat podporu v nezaměstnanosti. Podmínkou bude, že před ztrátou zaměstnání pracovali nejméně dva roky a přispívali aspoň 12 měsíců na sociální pojištění. Nárok na výplatu podpor v nezaměstnanosti by studenti měli od ledna roku 2012.

25.04.2011Stavební spořitelny hledají nové možnosti, spoření a úvěry už netáhnou
Do své nabídky proto začínají stavební spořitelny zařazovat i nové finanční produkty. Spořitelny také pravidelně přicházejí s časově omezenými nabídkami, ve kterých stávajícím i novým klientům poskytují něco navíc. V současné nabídce časově omezených akcí se s finanční prémií či vyšším úročením vkladů setkáte u všech stavebních spořitelen.

27.03.2011Fondy si vezmou až 1,5 % ročně, do penze z nich mohly být statisíce
Všechna řešení počítají s tím, že by se klientovi každoročně strhávalo určité procento z peněz vložených do penzijního fondu. Jeho výše by se lišila podle náročnosti správy - nejpracnější je hlídat investice do akcií, naopak nejméně pracné nakupování českých státních dluhopisů.

06.03.2011Kdo se bojí zeptat, často si za léky zbytečně připlácí
Pokud vám lékař předepisuje nový lék, nebojte se ho zeptat, zda ho pojišťovna hradí zcela nebo si budete muset připlatit ze svého. Maximální ceny léků včetně doplatků, které smí lékárníci účtovat, si můžete zjistit i sami. Jde o veřejně dostupné informace, které lze vyhledat na webových stránkách SÚKL.

27.02.2011Experti chtějí zrušit daňovou slevu u půjček na bydlení a hypoték
Vláda celkově přehodnocuje podporu vlastního bydlení. Na příspěvcích na stavební spoření se letos chystá vyplatit zhruba šest a půl miliardy korun. To je o pět méně než loni. Dosud nejvyšší podpora činila 4,5 tisíce a 3 tisíce korun na střadatele ročně (podle data uzavření smlouvy). Stát díky tomu získá miliardu na dani navíc.

20.02.2011Ministerstvo financí chystá jednotnou daň ze všech příjmů
Návrh daňové reformy počítá se zavedením zaměstnaneckých paušálů a se zrušením některých výjimek – například stravenek a režijních jízdenek. Nově by se měla zavést sleva na „podporu bydlení“ pro všechny, kdo platí za bydlení, a nahradit tak daňové úlevy pro hypotékáře.

06.02.2011Diskriminaci při pracovním pohovoru se braňte. Neodpovídejte na osobní otázky
Budete-li mít pocit, že vás do zaměstnání nepřijali, protože se dopustili diskriminace, nechte si písemně zaslat důvody, proč se zaměstnavatel tak rozhodl. Samozřejmě ale existují zaměstnavatelé, kteří věk a rodinný stav žen vůbec neřeší.

28.01.2011Do konce února je třeba zvolit variantu rodičovského příspěvku
Podle statistik pobírají tříletý rodičák přibližně tři čtvrtiny rodičů. Zatímco do loňska měli rodiče čas na rozhodování do 21 měsíců věku dítěte, nově musí zvolit už do konce jeho devátého měsíce. Tedy o celý rok dříve.

21.01.2011I při péči o malé dítě si můžete přivydělat neomezenou částku
Matky, které nastoupily na mateřskou ze zaměstnání, mohou využít i v prvních měsících jakékoli pracovní nabídky kromě té od zaměstnavatele, u kterého pracovaly před porodem. Rodič na rodičovské dovolené může klidně pracovat pro svého původního zaměstnavatele třeba na plný úvazek či si vydělávat jako osoba samostatně výdělečně činná.

29.12.2010Na úřady práce proudí stovky lidí, chtějí stihnout výhodnější podmínky
Pokud zaměstnanec odejde z práce z vlastního podnětu na dohodu, bude mít nárok už jen na 45 procent svého původního platu. Výjimku tvoří vážné důvody, které vyjmenovává zákoník práce (například péče o dítě nebo zdravotní problémy).

23.12.2010Ministerstvo pochybilo. Rodiče mohou přijít o desetitisíce
Změny v zákoně o státní sociální podpoře, kam rodičovský příspěvek spadá, krátí dobu, do které si mohou rodiče zvolit tříletou rodičovskou dovolenou z 21 měsíců věku potomka na pouhých devět. Počet rodin, kterým se narodily děti v březnu 2010 a ještě se nerozhodly pro jednu z rodičovských variant, odhaduje ministerstvo na 3 300.

17.12.2010V Česku chybí zaměstnanci, kteří plnohodnotně nahradí dnešní ředitele
Mnoho podniků, především těch státních, navíc bojuje se zkostnatělými pravidly z dob komunismu. Řešením by podle něj bylo státní podniky zprivatizovat.

10.12.2010Zkraťte otevírací dobu na Štědrý den, tlačí odbory na řetězce
Zákon prodejní dobu obchodů v Česku během vánočních či státních svátků nereguluje. Odboráři obchodníky za dlouhou otevírací dobu na Štědrý den kritizovali už loni. Některé obchodní řetězce jejich požadavkům nakonec ustoupily a prodejny na Štědrý den zavřely dříve než původně plánovaly.

03.12.2010Nečas: termín zavedení eura současná vláda řešit nebude
Na zavedení eura dlouhodobě tlačí exportéři, pro které je kolísání kurzu koruny při plánování prodejů velmi nepříjemné a posilující koruna jim v zahraničí ubírá příjmy.

24.11.2010Tečka za vládními škrty. Klaus podepsal snížení dávek i vlastního platu
Balíček v sociální oblasti omezuje vyplácení porodného, snižuje příspěvek na péči zdravotně postižených v prvním stupni a mění vyplácení rodičovského příspěvku. Nemocenská se bude nově vyplácet až od 22. dne nemoci. Do té doby budou zaměstnavatelé platit svým zaměstnancům náhradu mzdy. V současnosti ji vyplácejí pouze do 14. dne nemoci. Novela také upravuje výši nemocenské.

19.11.2010Stát chce změnit daň z nemovitostí. Pěkná místa podraží, bydlení u skládky zlevní
Jak vysoká by daň v té které části města byla, by rozhodovalo zastupitelstvo obce. Veškerá vybraná daň jde totiž do obecní pokladny. Jak to má fungovat v praxi? Zastupitelstvo jednotlivé parcely v obci rozčlení do několika kategorií podle toho, jestli je na pozemku zavedena elektřina, zda k němu vede dobrá komunikace, zda se místo nachází poblíž centra obce, jestli je vedle hlučná silnice nebo skládka apod.

11.11.2010Český trend: Platíme vás, takže musíte být loajální a dělat, až se z vás bude kouřit
Současní manažeři kolem čtyřiceti let a výše si podle Martinové často neuvědomují, že jejich místa začne brzy obsazovat kvalifikovanější mladá generace, která navíc bude pro zaměstnavatele levnější.

03.11.2010Porodné jen pro prvorodičky se přiblížilo, stejně jako tvrdší nemocenská
Jako první přišel na řadu balík zákonů, který zahrnoval úspory v resortu ministerstva práce a sociálních věcí. Jeho součástí je mimo jiné omezení porodného. Prošla i změna zákoníku práce, kvůli níž odbory chystají stávku.

21.10.2010Pracovních míst přibývá napříč obory. Přijímat bude třetina českých firem
Průzkumy ukázaly, že více než polovina generálních ředitelů významných tuzemských firem i řada majitelů českých podniků očekává již v následujících měsících růst tržeb. Zatímco loni výrazněji propouštěly přibližně dvě pětiny firem, letos se k tomu chystala nebo chystá jen asi pětina společností.

16.10.2010Nové stavební spoření se nemusí vyplatit. Mnozí letos prodělají
Pokud parlamentem projdou plánované změny ve stavebním spoření, jak je schválila vláda, lidé z nových smluv dostanou státní podporu za letošní rok maximálně 1 500 korun.

08.10.2010Od ledna se sníží porodné a příspěvek na péči, sociální příplatek se ruší
Porodné se teď vyplácí plošně a bez závislosti na příjmu, od ledna bude jen pro některé. Stát chce navíc motivovat dávkami rodiče, aby své děti posílali do školy. Ve vládním návrhu se proto objevuje formulace, že pokud rodiče nezajistí řádnou docházku, dávky nedostanou.

30.09.2010Ve zdravotnictví chybí miliardy. Pojišťovny hledají, kdo je přinese
Mezi návrhy patří například také zvýšení zdravotních odvodů živnostníkům nebo lidem, kteří žijí z pronájmu nebo z kapitálových výnosů a platí jen povinné minimum. Inspiraci hledají pojišťovny také na Slovensku. Tam samoplátci, kteří minimálně tři měsíce dluží pojistné, přestanou mít nárok na plnou zdravotní péči a dostane se jim jen neodkladné péče.

23.09.2010Vláda schválila nižší podporu stavebního spoření i povodňovou daň
V rámci novely daňového zákona vláda schválila pokles základní slevy na daňového poplatníka o 100 Kč za měsíc (tzv. povodňová stovka), ale pouze pro rok 2011. Od původně navrhovaného snížení daňového zvýhodnění na vyživované dítě vláda ustoupila.

19.09.2010Kalousek hledá cesty, jak zdanit stravenky. Ve hře je daňový paušál
O zrušení daňových výjimek a jejich nahrazení daňovým paušálem MF uvažuje již delší dobu, hovořil o tom již Miroslav Kalousek coby ministr financí Topolánkovy vlády před téměř dvěma roky.

09.09.2010Desetitisícům matek a otců hrozí zkrácení rodičovské o měsíce
Hlavně matky samoživitelky by se tak mohly ze dne na den ocitnout úplně bez příjmu. Změna dopadne i na rodiče, kteří zmíněných 216 tisíc korun do července nevyčerpají – a těch je víc než čtvrt milionu.

03.09.2010Zákoník práce čekají větší změny, než navrhuje Drábek
Také koaliční strana Věci veřejné bude prosazovat vlastní návrhy. Podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV) bude chtít například ponechat dvouměsíční výovědní lhůtu a na druhé straně zkrátit odstupné podle délky zaměstnání.

20.08.2010Na dávkách chce ministr Drábek ušetřit 20 miliard, rodičovská bude volnější
Většinu úspor a vylepšení bilance státního rozpočtu, který by jinak v příštím roce skončil s rekordním schodkem, zajistí především prodloužení účinnosti úsporných opatření minulé vlády.

13.08.2010Lidé se začínají bát o stavební spoření, banky už chystají změny
Klienti stavebních spořitelen jsou znepokojeni změnami, které připravuje vláda v systému stavebního spoření. Někteří lidé uvažují o tom, že své úspory ze stavebního spoření vyberou a už v něm nebudou dále pokračovat. Spořitelny proto již začaly pracovat na inovaci stávajících produktů.

05.08.2010Nový zákoník práce: až pět let na dobu určitou a nižší odstupné
Pravděpodobně se strhne bitva hlavně o možnost řetězit smlouvy na dobu určitou až na pět let. To znamená, že s pracovníkem může být několikrát po sobě uzavřena smlouva na dobu určitou a firmy se tak kryjí před tím, aby například v případě úbytku zakázek nebo neshod s pracovníkem, musely vyplácet odstupné. Dosud je možné řetězit smlouvy jen dva roky.

22.07.2010Kalousek chce zrušit zvýhodnění hypoték a zdanit prezidenta
Chce tak například odstranit daňové zvýhodnění hypoték a naopak zdanit plat prezidenta, protože dle Kalouska má-li kdokoli nezdaněné příjmy, ostatní musí platit vyšší daně.

15.07.2010Ekonomika si letos povede lépe, než se čekalo. Příští rok naopak hůře
O něco hůře vidí letošní rok Česká národní banka, která odhaduje růst hospodářství o 1,4 procenta. Podle ekonomů HDP vzroste o jedno až dvě procenta.

02.07.2010Podpora stavebního spoření klesne, bude maximálně 1 500 korun
Příští rok formující se vláda sáhne k jednorázovému zdanění podpory na stavební spoření ve výši 50 procent. Koalice počítá také s tím, že se úroky ze spoření budou nově danit daní z příjmu 15 procent. Dosud se na ně vztahovala výjimka a na rozdíl od úroků z ostatních vkladů se nedanily.

23.06.2010Důchody i příští rok porostou, jinde se bude škrtat deset procent
Končící ministr financí Janota řekl, že podle klíče "mínus deset procent" téměř ve všech výdajích s výjimkou penzí či plateb státu do systému zdravotního pojištění za děti či důchodce, by znamenalo úsporu 50 až 60 miliard korun.

20.06.2010Za 12 tisíc pojistného 170 tisíc mateřské. Ministerstvo to chce zarazit
Podle chystané novely si už OSVČ nebudou moci volit vyměřovací základ, ale budou se řídit základem pro sociální pojištění. Kdo bude chtít brát vyšší mateřskou, bude muset platit nejen vyšší zálohy na nemocenské pojištění, ale zároveň také na sociální.

26.05.2010Stát chce omezit jednorázové výběry úspor na penzi
Jednou z možností je u jednorázových výběrů omezit či zrušit státní příspěvek. Ten dnes činí až 1800 korun ročně, pokud si člověk ukládá minimálně šest tisíc ročně. Nebo by se jednorázové výběry mohly zdanit více než pravidelná výplata penze.

21.05.2010Stát loni vybral více pouze na dani z nemovitosti, ostatní příjmy klesaly
Na dani z nemovitosti stát vybral celkem 6,36 miliardy korun, hlavně díky změně zákona. Od roku 2009 totiž už neplatí osvobození nově dokončených staveb obytných domů a staveb, u nichž bylo provedeno zateplení. V některých obcích se také poprvé uplatnil místní koeficient, zvyšující daňovou povinnost.

13.05.2010Za rok se otevře německý a rakouský pracovní trh, chystají se kontroly
Podle evropské směrnice z roku 1996 musí pracovníci v cizině dostat stejné podmínky, jaké mají místní. V Rakousku existují mezi odboráři a zaměstnavateli v různých profesích kolektivní smlouvy, které určují všem v oboru minimální mzdu.

16.04.2010Mateřská se zvýší na loňskou úroveň, levice, lidovci a zelení prosadili svou
Součástí návrhu je i změna v proplácení ošetřovného, které pobírají rodiče pečující o nemocné děti. Bude se znovu vyplácet od prvního dne nemoci. To bude stát dalších 400 milionů korun.

09.04.2010Budoucí penze? Všem stejně, navrhují experti
Nevyhnutelně dál musí prodlužovat věk odchodu do důchodu, a to zhruba o dva měsíce ročně. V roce 2050 by tak lidé mohli odcházet do penze asi v 68 letech.

12.03.2010Průměrná mzda stoupla, většině lidí ale plat klesnul. Záhada? Ne, jen způsob výpočtu
V těchto číslech však není žádný rozpor. Záleží jen na tom, jakým způsobem mzdu počítáte. Tzv. 'mediánní' mzda, se kterou pracuje ISPV, daleko více odpovídá skutečným příjmům jednotlivých lidí. Tato hodnota totiž není ve výpočtu ovlivněna extrémně vysokými nebo extrémně nízkými platy.

Tisknout

neškrábeme.cz
Vyjednáme vám nejváhodnější podmínky hypotečního úvěru.
Hypotecnikalkulacka.cz

TOPlist