Důchod a výdělečná činnost

Souběh starobního důchodu s příjmem z výdělečné činnosti

Výplata starobního důchodu, na který vznikl nárok podle § 28 zákona č.155/1995 Sb. náleží i osobám vykonávajícím výdělečnou činnost na základě pracovněprávního vztahu. Tento pracovní poměr může být sjednán na dobu neurčitou (od 1.1.2010).

Omezení výše příjmu ze závislé činnosti v období dvou let po dosažení důchodového věku bylo zrušeno od 1.1.2004.

Souběh starobního důchodu přiznaného před dosažením důchodového věku s příjmem z výdělečné činnosti

Pokud poživatel starobního důchodu přiznaného před dosažením důchodového věku vykonává výdělečnou činnost, nebo je mu poskytováno hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání, výplata takového důchodu mu až do dosažení důchodového věku nenáleží. Ode dne dosažení důchodového věku se posuzují podmínky pro výplatu starobního důchodu obdobně jako u starobního důchodu.

Souběh částečného invalidního důchodu s příjmem z výdělečné činnosti

Osoby částečně invalidní mají od 1. února 2006 nárok na celou výši částečného invalidního důchodu bez ohledu na příjem z výdělečné činnosti. Vyplývá to ze zákona č. 24/2006 Sb., který změnil zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, a zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Úpravu důchodu provede ČSSZ automaticky, není třeba o to žádat, a to od května 2006. Spolu s upraveným důchodem obdrží klient také doplatek za únor, březen a duben 2006.

Také výdělečná činnost v cizině již není překážkou pro výplatu invalidního důchodu. Podmínkou nároku na invalidní důchod je nadále zdravotní stav občana. Invaliditu posuzují lékaři České správy sociálního zabezpečení.

Tisknout

Vyjednáme vám nejvýhodnější podmínky hypotečního úvěru.
Hypotecnikalkulacka.cz

TOPlist

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Rozumím