Práce těhotných žen

Těhotná žena nesmí být zaměstnávána pracemi, které podle lékařského posudku ohrožují její těhotenství ze zdravotních příčin tkvících v její osobě. To platí obdobně o ženě, která kojí a matce do konce devátého měsíce po porodu. Těhotným ženám jsou dále zakázány práce uvedené ve vyhlášce §2 až §5 vyhlášky 288/2003 Sb..

U těhotné ženy, která vykonává práci těhotným ženám zakázanou, vzniká zaměstnavateli povinnost převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná i přes nesouhlas zaměstnankyně a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci.

Dosahuje-li žena při práci na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle předpisu o nemocenském pojištění.

Těhotné ženy smějí být vysílány na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen s jejich souhlasem.

Těhotné ženy může zaměstnavatel přeložit (např. do jiného místa výkonu práce) jen na jejich žádost.

Tisknout

neškrábeme.cz
Vyjednáme vám nejvýhodnější podmínky hypotečního úvěru.
Hypotecnikalkulacka.cz

TOPlist

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Rozumím