Aktualizováno: 10.1.2017

Výpočet čisté mzdy 2017

Jednoduchý kalkulátor mzdy
Titul Jméno Příjmení
   
Nápověda

Hrubá mzda:  Kč Nápověda
Zvýšení základu daně:  Kč
Dohoda o provedení práce:

Druh daně: Plátce zdravotního pojištění: Nápověda
 

Podepsané daňové prohlášení: Nápověda

Poplatník:
Počet dětí bez ZTP-P:
Počet dětí s ZTP-P:
Invalidita:
Držitel průkazu ZTP-P:
Příprava na povolání:
Cena služebního auta používaného k soukromým účelům:  Kč


Vytvořit výplatnici pro tisk    

  Základ Zaměstnanec Zaměstnavatel
Hrubá mzda  
Sociální pojištění
Zdravotní pojištění
Záloha na daň
Slevy na dani celkem  
Daňový bonus  

Slevy na dani:   Mzdové náklady:
Daňové zvýhodnění na děti
Solidární příspěvek
Odvedená záloha na daň po slevě

Částka k výplatě:     


Vysvětlivky k výpočtu čisté mzdy 2017

  • Na sociálním pojištění odvádí zaměstnanec 6,5 % a zaměstnavatel 25 % z hrubé mzdy zaměstnance. Sociální pojištění se platí do maximálního vyměřovacího základu, který za celý rok 2017 činí 1 355 136 Kč.
  • Na zdravotním pojištění odvádí zaměstnanec 4,5 % a zaměstnavatel 9 % z hrubé mzdy zaměstnance. Když je vyměřovací základ pro výpočet zdravotního pojištění nižší než minimální mzda ve výši 11 000 Kč, tak musí zdravotní pojišťovna přesto obdržet částku 1 485 Kč, v takovém případě odvádí zaměstnavatel 9 % ze základu a zaměstnanec dopočet do částky 1 485 Kč, u státních pojištěnců (např. studentů nebo důchodců) nebo u lidí platící minimum z jiného příjmu se dopočet neprovádí. Pro platbu zdravotního pojištění není stanoven maximální vyměřovací základ.
  • Daň z příjmu se počítá ze superhrubé mzdy, což je hrubá mzda zaměstnance zvýšená o zdravotní pojištění a sociální pojištění placené zaměstnavatelem za zaměstnance (v souhrnu 34 %), superhrubá mzda se zaokrouhluje na sta nahoru.
  • Sazba daně z příjmu fyzických osob činí 15 %. Z měsíční částky nad 112 928 Kč se platí ještě 7% solidární daň.
  • Aby bylo možné při výpočtu zálohy na daň z příjmu uplatnit daňové slevy (např. na poplatníka, na studenta, na invaliditu), tak musí být podepsáno prohlášení k dani (růžový papír). Podepsání prohlášení k dani je i nutností pro uplatnění daňového zvýhodnění na děti. Daňové slevy je možné v daném měsíci uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele.
  • V případě, že je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus, a to ve výši rozdílu mezi daňovým zvýhodněním a daní z příjmu fyzických osob. Maximálně může činit měsíčně daňový bonus 5 025 Kč.
  • Dle daňové novely schválené Poslaneckou sněmovnou 4. dubna 2017 činí měsíční daňové zvýhodnění na první dítě 1 117 Kč, na druhé dítě 1 617 Kč a na třetí a další dítě 2 017 Kč. V měsících do účinnosti daňové novely se uplatňuje daňové zvýhodnění dle legislativy roku 2016. V ročním zúčtování daně za rok 2017 se však uplatní daňové zvýhodnění na děti za všechny měsíce roku 2017 již dle nové legislativy, tedy ve vyšší částce.

O výpočtu čisté mzdy

Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy 2017 vám pomůže vypočítat vaši čistou mzdu, kterou budete od zaměstnavatele dostávat.
Nabízíme vám také možnost spočítat si čistou mzdu pomocí platných kalkulaček v minulých letech a porovnat tak vaše příjmy.

- Kalkulačka čisté mzdy pro rok 2016
- Kalkulačka čisté mzdy pro rok 2015

Celá kalkulačka je velice jednoduchá a stačí zadat příslušná políčka a poté kliknout na tlačítko "Vypočítat". Nevíte-li si s nějakou položkou rady, je u každého políčka ikonka otazníku. Po kliknutí na ikonku otazníku dostane informace k dannému políčku a co do něj vyplnit.

Tisknout

neškrábeme.cz
Vyjednáme vám nejváhodnější podmínky hypotečního úvěru.
Hypotecnikalkulacka.cz

TOPlist