Výše rodičovského příspěvku

Výše rodičovského příspěvku je od 1.1.2008 v pevně diferencované měsíční výši podle třech stanovených pevných částek v návaznosti na zvolenou rychlost (dobu) čerpání příspěvku rodičem:

  • ve zvýšené míře - 11 400 Kč (při čerpání příspěvku do 2 let věku dítěte)
  • v základní míře - 7 600 Kč (při čerpání příspěvku do 3 let věku dítěte)
  • ve snížené míře - 3 800 Kč (při čerpání příspěvku do 4 let věku dítěte)

Rychlejší čerpání rodičovského příspěvku do 2 let (24 měsíců) věku tohoto dítěte ve zvýšené míře, které rodiči náleží po ukončení čerpání PPM dosahující částky alespoň 380 Kč denně (z důvodu porodu nebo převzetí dítěte zakládajícího nárok na rodičovský příspěvek), a rodič si něj musí při ukončení čerpání PPM požádat.

Příklad
Ženě náleží po porodu peněžitá pomoc v mateřství přibližně za 5 měsíců (22 týdnů) a dále rodičovský příspěvek za 19 měsíců ve výši 11 400 Kč za měsíc.

Klasické čerpání rodičovského příspěvku do 3 let (36 měsíců) věku tohoto dítěte v základní míře, které rodiči náleží po ukončení čerpání PPM dosahující částky alespoň 380 Kč denně (z důvodu porodu nebo převzetí dítěte zakládajícího nárok na rodičovský příspěvek), a dále si rodič o jeho čerpání do 3 let v základní výměře musí požádat v 21 měsících věku tohoto dítěte.

Příklad
Ženě náleží po porodu peněžitá pomoc v mateřství přibližně za 5 měsíců (22 týdnů) a dále rodičovský příspěvek za 31 měsíců ve výši 7 600 Kč za měsíc.

Pomalejší čerpání rodičovského příspěvku do 4 let (48 měsíců) věku tohoto dítěte ve snížené míře, které rodiči náleží po ukončení čerpání PPM nebo od narození dítěte (v případě, že na PPM nevznikl ženě nárok), náleží rodičovský příspěvek v základní výměře do 21 měsíců věku tohoto dítěte a dále ve snížené míře do 4 let věku dítěte.

Příklad
Ženě náleží po porodu peněžitá pomoc v mateřství přibližně za 5 měsíců (22 týdnů) a dále čerpání rodičovského příspěvku za 16 měsíců ve výši 7 600 Kč za měsíc (do 21 měsíců věku dítěte) a dále čerpání rodičovského příspěvku za 27 měsíců ve výši 3 800 Kč za měsíc.
Ženě náleží od narození dítěte (v prípadě, že jí nevznikl nárok na PPM) za 21 měsíců rodičovský příspěvek ve výši 7 600 Kč za měsíc a dále čerpání rodičovského příspěvku za 27 měsíců ve výši 3 800 Kč za měsíc.

Pokud rodič písemně nepožádá úřad státní sociální podpory o rychlejší či klasické čerpání rodičovského příspěvku, bude mu automaticky po 21. měsíci věku dítěte vyplácen rodičovský příspěvek v režimu pomalejšího čerpání. Vybraná možnost čerpání je již nezměnitelná a nelze ji uplatňovat zpětně.

U zdravotně postižených dětí (dlouhodobě zdravotně/těžce zdravotně postižených) je zachován nárok na rodičovský příspěvek do 7 let věku dítěte v základní výměře. Toto dítě může navštěvovat i základní speciální školu v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně.

Změny zasáhnou i rodiče, kteří už na rodičovské dovolené jsou.

  • Rodiči oečujícímu o dítě, které dosáhne 1.ledna 2008 tří let věku, bude vyplácen příspěvek do 4 let věku dítěte ve snížené výměře.
  • Rodič pečující o dítě, které bude 1.ledna 2008 starší 21 měsíců a mladší 3 let, a který tímto přijde o možnost volby, bude dostávat příspěvek v základní výměře do 3 let věku dítěte a poté od 3 do 4 let věku dítěte příspěvek ve snížené míře.Tisknout

neškrábeme.cz
Vyjednáme vám nejváhodnější podmínky hypotečního úvěru.
Hypotecnikalkulacka.cz

TOPlist