Debetní karty a jejich debet

Jsou platebními kartami, které se váží na běžný účet. Majitel účtu a karty ukládá své peníze na účet a může s nimi disponovat - vybírat je či přesouvat na jiné účty.

Pojem debetní znamená, že majitel karty může čerpat více peněz, než kolik na účet ke kartě uložil, tedy do "mínusu". Obvykle je tento "mínus" nazýván bankami jako krátkodobý kontokorentní úvěr v českých korunách.

Povolený debet je bankou povolený "mínus", do něhož může majitel karty účtu čerpat (smluvně sjednaný limit záporného zůstatku). Pokud je povolený "mínus" přečerpán, nazývá se nepovolený debet. To může nastat např. díky zúčtování bankovních poplatků.

Povolený debet může být dle konta a banky stanoven různě. Limity se pohybují okolo 200 000 Kč. Samozřejmě při využití povoleného debetu pak s časem nabíhají k čerpané částce úroky dle aktuálních sazeb banky.

Za svoje služby si banky účtují různé poplatky. U platebních karet záleží jakou formu má banka stanovené poplatky za účet a další služby. U studentských či jiných účtů je za určitých podmínek (např. zaslání minimální měsíční částky na účet) vedení karty zdarma nebo je vedení karty zahrnuto v měsíčním poplatku za účet, takže za vedení karty se již nic nedoplácí. U ostatních karet se za vedení karty platí. Výše poplatku závisí na typu karty, účtu a bance. Roční poplatek za kartu se pohybuje od 0 až do 7 000 Kč.

Mezi další poplatky patří poplatky za výběry z bankomatu. Ve většině případů jsou ale dražší, pokud vybíráte u jiné než své banky. Opět za určitých podmínek mohou být výběry u některých bank poskytovány zdarma. Jiná situace nastává, pokud je karta využívána v zahraničí. Dříve nebyly všechny vydávány s mezinárodní platností, což mohlo být spojeno při vycestování s dalšími náklady, dnes už je mezinárodní platnost pravidlem. Pokud se majitel karty rozhodne pro výběr z bankomatu v zahraničí, je to obvykle zpoplatněno minimální částkou (obvykle se pohybuje okolo 100 Kč za výběr) nebo procentem z vybírané částky, přičemž se platí částka vyšší.

Každá karta je opatřena bezpečnostními prvky, aby nemohla být zneužita cizí osobou.
Obvyklé ochranné prvky:

  • PIN
  • podpis majitele karty na zadní straně
  • magnetický proužek nebo čip, příp. obojí
Další ochranné prvky:
  • fotka majitele karty
  • podpis majitele karty na přední straně
  • embosovaná karta

Magnetický proužek - nese v sobě informace o kartě a PIN

Čip - při každé transakci vyžaduje použití PINu, má větší kapacitu pro uchovávání informací a je bezpečnější než magnetický proužek - lze ho hůře zneužít

V současné době se vydávají karty, které nesou jak magnetický proužek tak i čip. Je to z důvodu kompatibility zařízení - některé starší bankomaty a zařízení u obchodníků nejsou schopny pracovat s kartami vybavenými pouze čipy.

Embosovaná karta - vystouplým tiskem je na ní uvedeno jméno majitele karty a její číslo

V případě ztráty či odcizení karty nabízí banky zablokování karty (zamezení použitelnosti platební karty v bankomatech a elektronických terminálech) nebo její uvedení na stoplist (stoplist je pouze pro embosované karty, kdy se číslo karty rozešle obchodníkům a znesnadní se její zneužití na offline platebních terminálech - tzv. žehličkách). Tato služba je u některých karet zdarma, ale u jiných může být zpoplatněna až do výše 2000 Kč.

Tisknout

neškrábeme.cz
Vyjednáme vám nejváhodnější podmínky hypotečního úvěru.
Hypotecnikalkulacka.cz

TOPlist